- Reklama -

- Reklama -

Zaduszki biłgorajskie

W niedzielne popołudnie 31 października w Biłgorajskim Centrum Kultury odbyło się niezwykłe wydarzenie pn. "Zaduszki biłgorajskie".

- Reklama -

Wydarzenie rozpoczęło się od podsumowania ogólnopolskiego programu edukacyjnego Szkoła Dialogu realizowanego przez Szkołę Podstawową nr 5 im. ks. Jana Twardowskiego w Biłgoraju. Uczniowie klas siódmych i ósmych poszerzyli swoją wiedzę dotyczącą historii i kultury polskich Żydów, wpływu zagłady na losy społeczności żydowskiej. Zainspirowani warsztatami uczniowie przeprowadzili własne poszukiwania dotyczące przedwojennej społeczności żydowskiej w Biłgoraju. Poszukiwali informacji, map, starych fotografii. Wczytywali się w utwory Singera i informowali biłgorajan, jaki związek ma noblista z naszym miastem. Na bazie zdobytych informacji tworzyli zadania multimedialne. Opiekunem uczniów była Alina Typko. 

toyota Yaris

Następnie przedstawiciele dwóch wyznań opowiedzieli zgromadzonym o zwyczajach pogrzebowych w swoich religiach. – Biłgoraj to miasto wielokulturowe. Bardzo chcemy zastanowić się i poopowiadać, jak w judaizmie, prawosławiu i katolicyzmie wyglądają zwyczaje pożegnań – mówiła Gabriela Figura. 

Jak wyjaśnił prof. Paweł Śpiewak, przewodniczący Biłgorajskiego Stowarzyszenia im. Isaaka Bashevisa Singera, w judaizmie nie jest obchodzony dzień Wszystkich Świętych. – W religii Izraela tylko Bóg może być święty, nawet najszlachetniejsi mogą być sprawiedliwi – mówił prof. Paweł Śpiewak. Mówił, że osobę zmarłą szczególnie wspomina się w pierwszą rocznicę śmierci. Natomiast ks. Karol Wilkiel, proboszcz parafii prawosławnej w Biłgoraju, mówił, że zmarłych w ciągu roku liturgicznego szczególnie wspomina się sześć razy w roku. – 1 listopada przyjęło się, że prawosławni modlą się, idą na cmentarze. Każdy dzień jest dobry na modlitwę. To czas zadumy i refleksji. Sprawujemy tego dnia liturgię za zmarłych i prawosławni idą na cmentarze – mówił. 

Zwieńczeniem wydarzenia był  koncert Mikołaja Trzaski – muzyka, kompozytora, pisarza, autora muzyki do filmów Wojciecha Smarzowskiego.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Organizatorem wydarzenia było Biłgorajskie Centrum Kultury oraz Biłgorajskie Stowarzyszenie im. I.B. Singera.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.