- Reklama -

- Reklama -

Wygraj z rakiem (FOTO)

Spotkanie podzielone zostało na dwie części. W pierwszej mówiono o profilaktyce i formach wsparcia przy raku piersi, natomiast w drugiej o profilaktyce i badaniach przesiewowych w kierunku raka jelita grubego.

Na wstępie Irena Gadaj, prezes Fundacji Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej podkreśliła, że w zbyt małym stopniu zwracamy uwagę na profilaktykę, stąd to spotkanie. Ma ono na celu zachęcanie mieszkańców do badania się.

- Reklama -

Dr n. med. Wojciech Prażmo, chirurg onkolog, omówił zagadnienie związane z profilaktyką raka piersi. Podkreślał, że nowotwór to nie wyrok. W przeciwieństwie do wielu innych chorób jest on wyleczalny. Wszystko zależy od wczesnego wykrycia. Porównał chorobę nowotworową do chwastu rosnącego w ziemi. Jeśli jest jeden, łatwo go usunąć. Jeśli puści on nasiona, pozbycie się go jest trudniejsze. – Nowotwór w miejscu, dopóki się nie rozsieje, jest do opanowania – przekonywał. Zdziwiony był faktem, że w Biłgoraju nie ma Klubu Amazonek. Na świecie jedna na dziesięć kobiet zachoruje na raka piersi. Jedna kobieta na dwanaście w Polsce zachoruje na raka piersi. Jedna kobieta na dwadzieścia umrze z tego powodu. Ryzyko zachorowań istotnie wzrasta. W ostatnich latach zgonów z powodu nowotworów mamy mniej. Nie wynika to jednak z lepszego leczenia, a z powodu szybszego rozpoznania. Warto podkreślić, że nie ma skutecznej metody zapobiegania nowotworom. Dlatego tez niezwykle ważna jest wczesna wykrywalność. 

W trakcie spotkania odwiedzić można było stoiska: Medicus (Lublin), Lubelskiego Stowarzyszenia Amazonek, Diagnostyka Laboratoria Medyczne, NZOZ KardioNeuroMED w Biłgoraju. Dla uczestników przewidziano talony na bezpłatne badania USG w kierunku raka piersi, natomiast dla wstępujących do Klubu Wsparcia Osób z Problemami Onkologicznymi wyprawkę. Można było również otrzymać kupony rabatowe na badania laboratoryjne.

Spotkania Klubu Wsparcia Osób z Problemami Onkologicznymi będą się odbywały w siedzibie Fundacji Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej w czwartki o godzinie 17.00. Pierwsze spotkanie 13 października br.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.