- Reklama -

Wybito prawie 5,5 tys. świń w powiecie biłgorajskim

W przeciągu trzech tygodni zlikwidowano łącznie 5454 sztuk trzody chlewnej, hodowanej w 8 gospodarstwach rolnych na terenie powiatu biłgorajskiego. Najgorzej sytuacja przedstawia się w gminie Frampol. Powiatowa Stacja Weterynarii w Biłgoraju na bieżąco monitoruje sytuację, gdzie zlokalizowano ogniska ASF, tj. w gminach Frampol, Goraj, Biłgoraj, Obsza, Księżpol.

Trzy tygodnie temu informowaliśmy o pierwszym ognisku ASF w powiecie biłgorajskim, które dotyczyło trzody chlewnej na terenie 1 gospodarstwa w miejscowości Wola Obszańska w gminie Obsza. Zlikwidowano wówczas 10 sztuk świń. Pisaliśmy o tym w artykule pt. Pierwszy przypadek ASF w powiecie biłgorajskim (Kliknij TUTAJ).

Tym razem sytuacja przedstawia się o wiele gorzej, ponieważ w gminie Frampol w trzech gospodarstwach wykryto i potwierdzono badaniami laboratoryjnymi ogniska ASF. Badane są kolejne gospodarstwa.

– Na moment obecny mamy 10 ognisk ASF w powiecie biłgorajskim. Dziś zakończona zostanie likwidacja ogniska w Majdanie Starym w gm. Księżpol. W pozostałych ogniskach, gospodarstwach przeprowadzone zostały już dezynfekcje końcowe. Prowadzone są lustracje gospodarstw w obszarach zapowietrzonych i zagrożonych – wyjaśnia Jacek Sak, powiatowy lekarz weterynarii w Biłgoraju.

Ognisko ASF nr 2  w powiecie biłgorajskim zostało wyznaczone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 2648 świń (tuczników), położonym w miejscowości Smoryń, w gminie Frampol.

Ognisko ASF nr 3 w powiecie biłgorajskim zostało wyznaczone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 22 świnie (tuczniki), położonym w miejscowości Rzeczyce, w gminie Frampol. 

Ognisko ASF nr 4 w powiecie biłgorajskim zostało wyznaczone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 69 świń (35 prosiąt, 21 tuczników, 12 loch i 1 knur), położonym w miejscowości Teodorówka Kolonia, w gminie Frampol.

Ognisko ASF nr 5 w powiecie biłgorajskim zostało wyznaczone  30 lipca 2020 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 1960 świń (warchlaki), położonym w miejscowości Smoryń, w gminie Frampol.

Ognisko ASF nr 6  w  powiecie biłgorajskim zostało wyznaczone 3 sierpnia 2020 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 26 świń (10 prosiąt, 11 warchlaków, 1 tucznik, 3 lochy oraz 1 knur), położonym w miejscowości Kolonia Sól, w gminie Biłgoraj.

- Reklama -

Ognisko ASF nr  7 w powiecie biłgorajskim zostało wyznaczone 4 sierpnia 2020 w gospodarstwie, w którym utrzymywano 13 świń (12 tuczników, 1 locha), położonym w miejscowości  Wólka Abramowska, w gminie Goraj.

Ognisko ASF nr 8 w powiecie biłgorajskim zostało wyznaczone 5 sierpnia 2020 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 1 świnię, położonym w miejscowości Wólka Abramowska, w gminie Goraj.

Ognisko ASF nr 9 w powiecie biłgorajskim zostało wyznaczone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 699 świń (274 prosiąt, 365 tuczników, 56 loch oraz 4 knury), położonym w miejscowości Majdan Stary, w gminie Księżpol, w powiecie biłgorajskim, w województwie lubelskim.

Ognisko ASF nr 10 w powiecie biłgorajskim zostało wyznaczone 11.08.2020 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 6 świń (1 tucznik, 3 lochy oraz 2 knury), położonym w miejscowości Olchowiec, w gminie Obsza, w powiecie biłgorajskim, w województwie lubelskim.

Obecnie na wyżej wskazanych obszarach w gminach: Księżpol, Frampol, Goraj, Biłgoraj i Obsza obowiązuje całkowity zakaz przemieszczania świń i tuczników. Wyznaczony został również obszar zapowietrzony oraz obszar zagrożony, który oznakowany jest tablicami, co wiąże się z dodatkowymi obostrzeniami dla rolników, np. nie będzie możliwości wywiezienia do rzeźni. Obostrzenia te obowiązywać będą przez ściśle określony czas, a zdjęte zostaną po przebadaniu laboratoryjnym wszystkich świń w kierunku ASF z obszaru zagrożonego oraz zapowietrzonego. Obszar zapowietrzony ma granicę 3 km od ogniska, natomiast obszar zagrożony od 3 do 10 km.

 Monitorujemy wszystkie sztuki padłe z terenu całego powiatu, pobieramy próbki i wysyłamy do badań, staramy się mieć wszystko pod kontrolą – dodaje Jacek Sak, powiatowy lekarz weterynarii w Biłgoraju.

Red.

- Reklama -

4 Komentarze
 1. koronkowe mówi

  DO Wirusa: -Mosze, jak sądzisz, kiedy zniosą obowiązek noszenia masek.
  -Abram, ja cię błagam, poważni ludzie zainwestowali poważne pieniądze. Jak zarobią swoje to zniosą……

  NA świniach jak zarobią dobrze to przestaną szukać pomorów…….. A myśliwi mówią że niema
  chorych dzików na korona ASF…………

 2. Comediowirus mówi

  Głosik masz rację. Ta sama sytuacja co fikcyjny comediowirus. Niby jest a nikt nie widział.

 3. Polaczek mówi

  Całe państwo PiS jest fikcyjne dalej głosujcie zabiorą swinie później kury bo stwierdzą że jest ptasia grypa ciekawe kiedy z ludźmi zrobią co ze zwierzętami mamy koronę i jakiś psełdo pisowiec stwierdzi że trzeba ludzi wybić żeby zlikwidować koronę

 4. Głosik mówi

  Nasze świnie się morduje bo jakiś asf jest a do nas się sprowadza siniaki z Danii, Niemiec itp. Ta choroba jest fikcyjna bo tylko w Polsce o tym słychać.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.