- Reklama -

- Reklama -

Wstrzymany nabór na wymianę „kopciuchów”

Władze miasta Biłgoraj zdecydowały o zawieszeniu programu dotyczącego wymiany starego źródła ogrzewania. Wszystko w ramach oszczędności, jakie epidemia wymusiła na władzach miasta.

Samorząd miasta Biłgoraj od 2018 roku oferował mieszkańcom program, dzięki któremu z dofinansowaniem mogli wymienić źródło ogrzewania. Jesienią i zimą powietrze jest często bardzo zanieczyszczone, toksyczne pyły, metale ciężkie trafiają do naszych płuc, krwi, a wraz z nią do różnych narządów, np. serca, mózgu. Zaostrzają astmę, alergię, niewydolność serca. Wywołują dokuczliwy kaszel, duszność, ból głowy, podrażnienie oczu, gardła.

Program został wstrzymany. Podczas ostatniej sesji radni podjęli uchwałę, dotyczącą wstrzymania naboru wniosków.

Szukając oszczędności w wydatkach, zaproponowałem wstrzymanie dofinansowania wymiany kotłów starego typu. Wiedzą państwo, jakie jest moje stanowisko związane z czystością powietrza i ekologią. Jest mi przykro, że muszę wystąpić z uchwałą wstrzymującą takie dofinansowanie – mówił do radnych burmistrz Janusz Rosłan. 

Burmistrz zaznaczył, że w ostatnim czasie zdecydowana większość wniosków dotyczyła dofinansowania wymiany pieców gazowych. Przestały natomiast wpływać wnioski o wymianę „kopciuchów”, które szkodzą najbardziej. – Mamy wydatek budżetowy, ale nie ma efektu ekologicznego – dodał.

- Reklama -

Radny Andrzej Łęcki zaproponował zmianę dotychczasowego regulaminu przyznawania dofinansowania, aby każdy mieszkaniec mógł skorzystać z dofinansowania z budżetu miasta, zarówno ten, który korzysta z pieca gazowego, jak i ten, który korzysta z pieca na paliwa stałe. Zróżnicowana miałaby być gradacja dofinansowania. Radny zaproponował, aby wprowadzić zapisy mobilizujące mieszkańców do jak najszybszego skorzystania z dofinansowania. Proponował, aby w pierwszym roku obowiązywania programu były zapisy, iż poziom dofinansowania wynosi np. 40%, w drugim roku 30%, w kolejnym tylko 20%. Takie zapisy mają zachęcić mieszkańców do jak najszybszej wymiany starego źródła ogrzewania.
Osobom, które złożyły wnioski o dofinansowanie przed podjęciem uchwały, dotacja będzie mogła być przyznana po ponownym uruchomieniu programu. Burmistrz ma nadzieję, że program zostanie wznowiony z początkiem przyszłego roku.

red.

- Reklama -

- Reklama -

2 Komentarze
  1. Mik mówi

    A ZA 300 TYSIĘCY ZLOTYCH ILE KOPCIUCHOW MOŻNA BYLOBY WYMIENIC W bilgoraj?

  2. Kw mówi

    A ZA KWOTĘ 300 TYSIĘCY ZLOTYCH , ILE KOPCIUCHOW A BILGORAJU MOŻNA BYLOBY WYMIENIC? PRACOWNICY UM?

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.