- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Wieże obserwacyjne na straży bezpieczeństwa

Marzec to czas, w którym dochodzi do zwiększonej ilości wypalania zeszłorocznej roślinności na łąkach i nieużytkach rolnych. Od 15 marca rozpoczyna się prognozowanie zagrożenia pożarowego lasu poprzez monitoring z wież obserwacyjnych.

- Reklama -

Od wtorku 15 marca br. rozpoczął się okres monitoringu zagrożenia przeciwpożarowego z wież obserwacyjnych. W Nadleśnictwie Biłgoraj również znajduje się tego typu infrastruktura. Tereny leśne monitorowane są poprzez system telewizji przemysłowej, zlokalizowany w siedzibie nadleśnictwa oraz dostrzegalnię przeciwpożarową zlokalizowaną na terenie Leśnictwa Rogóźnianka. System ten złożony jest z dwóch wież i sprzętu audiowizualnego kontrolującego teren całego nadleśnictwa.

Nowoczesne wieże umożliwiają pomiar m.in.:
temperatury powietrza (na wysokości: 5 m, 0,5 m, 0,05 m),
temperatury gleby (na wysokości -0,05 cm, -0,10 m, -0,20 m, -0,50 m),
wilgotności powietrza i ściółki,
promieniowania UV,
ciśnienia atmosferycznego,
prędkości i kierunku wiatru,

- Reklama -

opadów.
Parametry te pozwalają na określenie stopnia zagrożenia pożarowego oraz uruchamianie punktów alarmowo-dyspozycyjnych (PAD) na terenie całej RDLP w Lublinie. Komunikację pomiędzy punktami alarmowo-dyspozycyjnymi ułatwia łączność radiotelefonów.
W tym szczególnym czasie leśnicy jeszcze bardziej przyglądają się bezpieczeństwu pożarowemu, monitorują miejsca szczególnie narażone na wystąpienie pożarów.
Leśnicy apelują o rozważne posługiwanie się ogniem w lesie w miejscu do tego wskazanym. A w chwili zauważenia ognia i dymu o szybkie alarmowanie Służb Leśnych oraz Służb Straży Pożarnej, gdyż w takiej sytuacji każda sekunda jest cenna.
Aktualnie na terenie naszych nadleśnictw obowiązuje najwyższy trzeci stopień zagrożenia pożarowego lasów:

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.