kolportaż baner główny

- Reklama -

- Reklama -

Lubelscy terytorialsi zwiększają pomoc dla uchodźców z Ukrainy

70 żołnierzy 2. Lubelskiej Brygady OT zostało skierowanych do wsparcia nowego punktu recepcyjnego w hali Tesco w Chełmie. Od kilku dni rośnie zaangażowanie lubelskich terytorialsów na rzecz uchodźców.

- Reklama -

Zgodnie z zapowiedzią ministra obrony narodowej nawet do 6 tysięcy wzrośnie niebawem wsparcie żołnierzy WOT dla wojewodów, samorządów oraz instytucji odpowiedzialnych za organizację pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy. Działania te terytorialsi będą realizować w ramach operacji pk. „Niezawodna Pomoc”.

Obecnie w działania na rzecz uchodźców na Lubelszczyźnie zaangażowanych jest już ponad 170 żołnierzy 2. Lubelskiej Brygady OT. W każdej chwili liczba ta może ulec zwiększeniu wraz z pojawieniem się nowych potrzeb.

urząd MArszałkowski projekt

W sobotę 12 marca br. na wniosek wojewody lubelskiego skierowano pierwszą grupę żołnierzy 2 LBOT do nowo powstałego punktu recepcyjnego w dawnej hali Tesco w Chełmie. Ich zadaniem jest zapewnienie sprawnego funkcjonowania punktu, obsługa systemu rejestracji uchodźców, pomoc w wypełnianiu dokumentacji, udzielanie informacji, kierowanie ruchem, rozładunek transportów z darami dla uchodźców, gospodarowanie zaopatrzeniem oraz obsługa magazynu. Przez całą dobę, w systemie zmianowym pracuje tutaj już 70 żołnierzy 2. LBOT.

Lubelscy terytorialsi wspierają w sumie 11 punktów recepcyjnych, 3 punkty informacyjne oraz wirtualny punkt recepcyjny przy Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie. Pomagają w rozładunku transportów w Wojewódzkim Punkcie Przyjęć Pomocy Humanitarnej w Lublinie. Kolejne zadanie to pomoc w organizacji przyjęć uchodźców na stacji PKP w Chełmie. W gotowości są również wojskowe autokary z kierowcami do transportu uchodźców z punktów recepcyjnych do miejsc ich czasowego pobytu. Ponadto 8 żołnierzy WOT ze znajomością języka ukraińskiego zostało oddelegowanych w charakterze tłumaczy do punktów informacyjnych na przejściach granicznych w Hrebennem i Dorohusku.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej przystąpili do działań pomocowych na rzecz uchodźców z Ukrainy już trzeciego dnia wojny. Głównym zadaniem terytorialsów jest wsparcie wojewodów, samorządów i instytucji, odpowiedzialnych za organizację pomocy uchodźcom. Użycie wojska do tych zadań jest realizowane na mocy ustawy z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym (Dz. U. 2007 Nr 89 poz. 590). Wnioski o wsparcie kierowane są przez wojewodów do ministra obrony narodowej.

por. MARTA GABOREK

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.