- Reklama -

- Reklama -

W niedzielę śpimy godzinę krócej

Co roku w ostatnią niedzielę marca następuje zmiana czasu z zimowego na letni. W nocy przestawimy nasze zegarki z godz. 2.00 na 3.00.

- Reklama -

W nocy 28 marca nastąpi zmiana czasu na letni. Przestawimy wtedy zegarki o godzinę do przodu z 2.00 na 3.00. Tym samym utracimy jedną godzinę snu, którą odzyskamy dopiero za kilka miesięcy, gdy będziemy wracać do czasu zimowego.

Celem zmiany czasu jest przesunięcie aktywności ludzi tak, aby maksymalnie wykorzystywali światło słoneczne. W lecie nie ma znaczenia dla normalnego człowieka, czy wchód słońca nastąpił 2, czy 3 godziny wcześniej. Zazwyczaj i tak wtedy się śpi. Przejście na czas letni sprawia jednak, że zamiast włączać oświetlenie np. o godz. 19, robi się to dopiero o 20.

- Reklama -

Od samego początku wprowadzenia sezonowa zmiana czasu powoduje dużo kontrowersji. Jej przeciwnicy wątpią w jej pozytywny wpływ na gospodarkę i oszczędność energii, podczas gdy zwolennicy prezentują dane statystyczne mające je potwierdzić.

W marcu 2019 r. w Parlamencie Europejskim odbyło się w tej sprawie głosowanie. Zdecydowano, że ostatnia wspólna zmiana czasu z zimowego na letni odbędzie się w marcu 2021 r. Po tej dacie każdy kraj członkowski ma zdecydować, przy którym z czasów chciałby pozostać.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.