- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

W hołdzie ofiarom zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej (audio)

W sobotnie popołudnie 10 kwietnia przedstawiciele samorządów powiatu biłgorajskiego uczcili 81. rocznicę zbrodni katyńskiej i 11. rocznicę katastrofy smoleńskiej. Uroczystość ta miała charakter symboliczny i rozpoczęła się w kościele pw. św Jerzego w Biłgoraju. Mszy św. w intencji Ojczyzny, pomordowanych na nieludzkiej ziemi oraz poległych w katastrofie lotniczej przewodniczył ks. Roman Sawic.

- Reklama -

– Stajemy do sprawowania Mszy świętej w szczególnym dniu, bo to kolejna rocznica katastrofy smoleńskiej, wielkiej tragedii, która wpisuje się w historię Polski, i chcemy, prosząc pana Boga o miłosierdzie dla tych, którzy życie oddali z wierności Ojczyźnie, prosić o błogosławieństwo, aby ta ofiara wydała swój owoc – mówił ks. Roman Sawic, proboszcz parafii pw. św. Jerzego w Biłgoraju, podając intencję. – Mszę sprawujemy jako wyraz naszego zadumania i zawierzenia tajemnicy Bożego miłosierdzia wszystkich, którzy oddali życie w katastrofie smoleńskiej, prosząc przez ofiarę ich krwi o błogosławieństwo dla naszej Ojczyzny – dodał.

 Refleksją ogarniamy najnowszą, jakże dramatyczną historię naszej Ojczyzny ze szczególnym bardzo bolesnym wydarzeniem, tragedii, która miała miejsce pod Smoleńskiem 2010 roku właśnie 10 kwietnia. Historia jest nauczycielką życia, ma swoje korzenie i prowadzi ku przyszłości i nie stajemy wobec tego wydarzenia jako dramatycznego wypadku. My je czytamy przez perspektywę historii naszej Ojczyzny i chcemy z niego uczynić zaczyn ku przyszłości, bo inaczej nie mamy przyszłości, gdyż narody, które tracą pamięć, giną – podkreślał w kazaniu ks. Roman Sawic. – Niedawno obchodziliśmy stulecie odzyskania niepodległości i stulecie Bitwy Warszawskiej. Ci, którzy mieli hart ducha, aby szaleńczo walczyć o niepodległość, wychowali się na historii powstania styczniowego… – przypominał ważne wydarzenia w dziejach Polski. – Ci, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 r. chcieli oddać hołd tym, z których krwi wyrastamy, aby być przykładem dla młodego pokolenia, które będzie dzierżyło odpowiedzialność za przyszłe losy Polski – wspominał kapłan.  

- Reklama -

– Niech ofiara wszystkich naszych przodków, którzy na wielu polach bitew i w wielu tragediach zginęli, a szczególnie tam, dzisiaj wspominana krew, dla naszej Ojczyzny oddana, z racji na pamięć o nich i spojrzenia ku przyszłości, wyda owoc w sercach Polaków. Byśmy byli jedno… byśmy byli sobą… byśmy Polskę kochali i dobrą przyszłość z Chrystusem budowali – dodał na zakończenie ks. Sawic

Posłuchaj całego kazania:

Po Mszy świętej uczestnicy, poseł na Sejm RP Beata Strzałka, przedstawiciele samorządów powiatu biłgorajskiego oraz Rejonowego Komitetu Obywatelskiego Ziemi Biłgorajskiej i innych organizacji złożyli kwiaty pod Krzyżem Katyńskim, który znajduje się na cmentarzu  przy ul. Lubelskiej w Biłgoraju.

Uczciliśmy dziś 11. rocznicę  zdarzenia, które tragicznie zapisało się w kartach historii naszego kraju. Wspólnie oddaliśmy hołd wszystkim, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej – prezydentowi Rzeczpospolitej prof. Lechowi Kaczyńskiemu, jego małżonce i wszystkim udającym się do Katynia 10 kwietnia 2010 roku – podkreśla Henryk Paska, radny Rady Powiatu Biłgorajskiego. 

Red.

- Reklama -

1 komentarz
  1. Rycho Rysiński mówi

    A nasz „ulubieniec” Maryjan, jak zwykle z chorągiewkami, ale za to bez maseczki. No Maryjan, popraw się, bo cię przestaniemy „lubić”… 🙂

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.