- Reklama -

Uważajmy na motocyklistów

Piękna letnia aura sprawia, że każdego dnia na naszych drogach pojawia się coraz więcej miłośników jednośladów. Policjanci przypominają kierowcom, aby podczas jazdy zachowywali szczególną ostrożność, czujność i kulturę, tak, aby każdy uczestnik ruchu drogowego – kierowca, pieszy, rowerzysta czy motocyklista – miał równe szanse na drodze.

Podróżowanie motocyklem to bez wątpienia duża przyjemność. Piękna pogoda sprawia, że na drogach pojawia się coraz więcej jednośladów. Pamiętajmy jednak, że priorytetem każdej wyprawy powinno być bezpieczeństwo. Przypominamy, że rozpędzenie motocykla do prędkości 100 km/h często trwa tylko kilka sekund. Motocyklista w momencie zderzenia z innym pojazdem lub przeszkodą narażony jest na większe niebezpieczeństwo. Oprócz kasku i specjalnego kombinezonu ochronnego, nie chroni go karoseria, pasy bezpieczeństwa czy poduszki powietrzne. Zdarza się, że nadmierna prędkość, brawura, przecenianie własnych umiejętności i lekceważenie przepisów ruchu drogowego stają się przyczyną zdarzenia z innym pojazdem co kończy się tragicznie, dlatego tak ważne jest, by za kierownicą zachować zdrowy rozsądek i wyobraźnię.

Nie zapominajmy jednak, że za zdarzenia z udziałem jednośladów odpowiedzialni są również kierowcy samochodów. Najczęściej spotykanym „grzechem” w tym przypadku jest nie udzielenie pierwszeństwa przejazdu, brak sygnalizowania skrętu, zmiana pas ruchu bez upewnienia się czy manewr można wykonać bezpiecznie itp. Policjanci przypominają kierowcom jak ważne jest korzystanie z lusterek – czasami jedno spojrzenie może ocalić czyjeś życie lub zdrowie. Kierowcy samochodów powinni pamiętać, że motocykliści to niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, którzy mają takie same prawa na drodze.

W ostatnim czasie na terenie powiatu biłgorajskiego doszło do dwóch wypadków z udziałem motocyklistów. W zdarzeniach tych śmierć poniosło dwóch mieszkańców naszego powiatu w wieku 48 i 16 lat. Przyczyny i okoliczności tych zdarzeń są wyjaśniane.

Policja apeluje do wszystkich użytkowników ruchu drogowego. Tych podróżujących jednośladami, a także kierujących samochodami o przestrzeganie przepisów oraz wzajemny szacunek na drodze.

- Reklama -

1 komentarz
  1. misiek mówi

    Wszyscy krytykują motocyklistów, że ci jeżdżą za szybko, wpychają się, mają wyjące tłumiki itp i w większości to oczywiście jest prawda, ale jak później jak przychodzi do wypadku to w 3/4 przypadków okazuje się, że to kierowca samochodu wyjechał z podporządkowanej (patrz ostatni wypadek w Płusach), albo skręcał w lewo i wymusił pierwszeństwo, albo zmieniając pas zepchnął z niego motocyklistę, że o braku włączania kierunkowskazów albo włączaniu ich w ostatniej chwili już nie wspomnę więc drodzy kierowcy trochę refleksji…

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.