- Reklama -

- Reklama -

Usuń azbest ze swojej przestrzeni

Już za kilka dni rusza kolejny już nabór zgłoszeń lokalizacji na usuwanie wyrobów zawierających azbest. Obecnie azbest zaliczany jest do dziesięciu najgroźniejszych zanieczyszczeń na Ziemi, a wciąż znajduje się w naszym otoczeniu. Według rządowych planów azbest ma zniknąć z polskich dachów do 2032 roku. Jednak aby tak się stało, wszyscy muszą zaangażować się w jego usuwanie.

- Reklama -

Dlaczego azbest jest niebezpieczny?

Niestety, azbest może dostać się do dróg oddechowych wraz z wdychanym powietrzem. Osiada on wtedy w oskrzelikach i pęcherzykach płucnych, wywołując stan zapalny. Po latach oddychania takim powietrzem dochodzi do włóknienia tkanki płucnej, przez co utrudnione jest swobodne oddychanie. Długotrwałe wdychanie włókien azbestu może doprowadzić do powstania chorób nowotworowych: międzybłoniaka opłucnej, raka płuca czy raka nerki.

Program oczyszczania kraju z azbestu

- Reklama -

Rząd już w 2002 roku przyjął trzydziestoletni „Program usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest stosowanych na terytorium Polski”. Określono w nim zadania i wskazano odpowiedzialnych za zmierzanie do realizacji przedsięwzięcia. Ponieważ program jasno precyzuje, że obowiązek usunięcia szkodliwych materiałów spoczywa na właścicielach domów, to ustawodawca przewiduje także wsparcie pomocowe. O taką pomoc można starać się w swoich gminach w określonym czasie.

Azbest lubelskie: usuń go ze swojego dachu! To może być ostatnia szansa

Już niedługo na terenach naszych gmin rusza nabór zgłoszeń lokalizacji na usuwanie wyrobów zawierających azbest od osób fizycznych w ramach realizacji projektu pn. „System gospodarowania odpadami azbestowymi na terenie województwa lubelskiego”, współfinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014 – 2020. Składać wnioski można od dnia 31.01.2022 r. do 08.02.2022 r. Wszystkie dokładne informacje dotyczące naboru wniosków oraz realizacji ww. projektu można uzyskać w swoim urzędzie gminy. W zależności od gminy koszty, jakie mogą zostać pokryte za utylizacje azbestu, wynoszą kolejno 100%, 70% i 40%.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.