- Reklama -

- Reklama -

Uczcili święto patrona cerkwi

Obchody rozpoczęły się nabożeństwem, tzw. całonocnym czuwaniem, w przeddzień święta, a główne uroczystości, z udziałem ordynariusza diecezji Lubelskiej i Chełmskiej abp Abla, duchowieństwa, władz powiatu i miasta, miały miejsce w sobotę. 

W biłgorajskiej cerkwi, która znoszona jest jako pomnik i symbol akcji burzenia cerkwi na Chełmszczyźnie i Południowym Podlasiu, odprawiono uroczystą liturgię. Udział w niej wziął starosta powiatu biłgorajskiego Kazimierz Paterak z małżonka, burmistrz miasta Janusz Rosłan, budowniczy świątyni i wierni z Biłgoraja i okolic. 

Podczas uroczystości kapłan biłgorajskiej świątyni, ks. Korneliusz Wilkiel, z rąk biskupa otrzymał jako nagrodę kamiławkę – cylindryczne nakrycie głowy prawosławnych duchownych. Abp Abel, wręczając odznaczenie, wspominał o wielkim zaangażowaniu proboszcza biłgorajskiej parafii w sprawę budowy i wykończenia świątyni. Odznaczenie orderem Świętej Równej Apostołom Marii Magdaleny otrzymał także jeden z najstarszych parafian Jan Fedak oraz Józef Tychanewicz

- Reklama -

Zwracając  się do zebranych w świątyni, abp Abel mówił o znaczeniu i symbolice święta. – Właśnie w tej wznoszącej się w Biłgoraju cerkwi św. Jerzego, po odczytanej ewangelii, bardziej uzmysłowiliśmy sobie tą tajemnicę misterium, które widzimy na ikonie świętego Jerzego. Ta dzidę, ta kopię, także dla nas, w naszym życiu codziennym, powinna być naszą bronią. Albowiem dziś świat jest przepojony mnóstwem kataklizmów i nienawiści. Któż jak nie my, chrześcijanie, już nie dzieląc się, wyznaczymy lepszą perspektywę na wszelkie funkcjonowanie naszego otoczenia, w naszej Ojczyźnie i poza jej granicami? Chrystus zmartwychwstały zawsze uzbraja nas pełnią optymizmu i ten optymizm powinien zdominować nasze serca – powiedział. 

– W hymnach i teraz w okresie świątecznym i podczas każdego nabożeństwa, paschalnych powtarzamy wielokrotnie, że poprzez krzyż przychodzi zbawienie całego świata. I my powinniśmy tej radości być najlepszymi apostołami, aby umieć uzbroić optymistyczną nadzieją nasze domowe ogniska w naszych rodzinach, w codziennym bytowaniu – w sąsiedztwie i w miejscu pracy. Dzisiaj uczestnicząc w tej boskiej eucharystycznej liturgii, wznosimy modlitwy o pokój na świecie, o dobry start kościołów bożych, o pomyślność naszej Ojczyzny i to jest cząstka tej potrzeby, na którą w dzisiejszej dobie czasu jest olbrzymie zapotrzebowanie – dodał. 

Po odsłużeniu liturgii, niosąc chorągwie, krzyż i ikonę św. Jerzego, duchowieństwo i wierni trzykrotnie obeszli cerkiew w procesji. Śpiewając hymn i powtarzając wielkanocne pozdrowienie "Chrysto woskriesie! Woistinu woksriesie!" oddali cześć patronowi biłgorajskiej świątyni.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.