- Reklama -

- Reklama -

To już jest koniec…

Nie ma już śmieci. Gminne wysypisko w Józefowie przestało istnieć kilka lat temu. Teraz trwa jego rekultywacja.

W gminie Józefów trwają prace rekultywacyjne nieczynnego od kilku lat składowiska odpadów komunalnych. Prace zostały podzielone na kilka etapów. Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Józefowie, radni zabezpieczyli 20 tys. zł na kolejny etap prac.

Będzie to kolejny etap prac. M.in. zostanie nawieziona 25 cm warstwa gruntu. Do wykonania zostanie ostatni etap związany z zasianiem trawy i nasadzeniami. Myślę, że zrobimy to jesienią. Teraz nam będzie bardzo ciężko tego dokonać w sposób skuteczny, aby rośliny się przyjęły. Nie chcemy  dwa razy kupować sadzonek. Na zakończenie zgłosimy do odbioru rekultywację wysypiska śmieci – mów burmistrz Roman Dziura.  Burmistrz wyjaśnia, że kilka lat temu opracowywana była dokumentacja techniczna i kosztorys tego przedsięwzięcia wynosił ponad 300 tys. zł. – Miejmy nadzieję, że zrobimy to za 1/3 tej kwoty. Trzeba szukać pomysłów jak te koszta obniżyć – mówi. Dodaje, że niezwykle ważne jest etapowanie zadań oraz szukanie wykonawców, którzy mogą dane prace wykonać taniej. – Wszystko, aby lekką ręką nie wydać pieniędzy. Inne miasta, które mają wysypiska pytają jak my to robimy – mówił. 

Zadania nie udało się wykonać z udziałem środków zewnętrznych. Powód tego  był prozaiczny. Nie było żadnego naboru, do którego można byłoby złożyć wniosek aplikacyjny o wykonanie tego typu inwestycji.

Długo była nadzieja, że gminne wysypiska zostaną przekazane do dyspozycji Regionalnej Instalacji Przechowywania Odpadów Komunalnych. Taka instalacja powstała na wysypisku śmieci w Korczowie. Składowisko w Józefowie było wykorzystywane od wielu lat, ale od 2014 roku odpady nie były już dostarczane w to miejsce, a w 2015 zapadła decyzja o jego zamknięciu. Służyło mieszkańcom przez 15 lat.

- Reklama -

red.

- Reklama -

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.