- Reklama -

- Reklama -

Terytorialsi zachęcają powiat biłgorajski

W piątek, 1 lipca, 92 ochotników z województwa lubelskiego rozpoczęło pierwsze w życiu szkolenie wojskowe w 2 Lubelskiej Brygadzie OT, w ramach projektu „Wakacje z WOT”. Terytorialsi zachęcają do udziału także mieszkańców powiatu biłgorajskiego. Podpowiadamy jak się zgłosić.

- Reklama -

W koszarach na Majdanku w Lublinie stawiło się 92 ochotników, którzy postanowili wykorzystać sezon wakacyjny, aby zapoznać się z podstawami wojskowego rzemiosła. Ochotnicy, którzy spędzą wakacje w mundurze, ćwicząc w terenie w warunkach poligonowych, to głównie młodzi mieszkańcy naszego regionu – studenci i pełnoletni uczniowie.

– Wakacje to dobry czas, aby zacząć przygodę z wojskiem i realizować swoje marzenia. Egzaminy zdane, sesja zaliczona więc czemu nie. Odkąd pamiętam zawsze ciągnęło mnie do wojska. Wielu moich znajomych jest już w obronie terytorialnej i mówią, że warto. Studiuję pielęgniarstwo, interesuje mnie medycyna pola walki i mam nadzieję, że w wojsku będę mogła rozwijać się właśnie w tym kierunku.” – mówi szeregowa Joanna z Zamościa.

Wśród ochotników są również tacy, którzy postanowili wykorzystać urlop wakacyjny, aby wstąpić do wojska z pobudek patriotycznych. Bracia bliźniacy – Bartłomiej, architekt wnętrz z Prawiednik i Jakub z Puław, operator maszyn, bardzo mocno podkreślili chęć zaangażowania się w budowę bezpieczeństwa naszego kraju i regionu.

Obecna sytuacja na Ukrainie pokazała, że wszyscy powinniśmy dbać o bezpieczeństwo naszej ojczyzny. Musimy budować siłę odstraszania, aby przeciwnik zastanowił się trzy razy, czy warto nas zaatakować. Mam dwoje dzieci i chcę, aby one mogły żyć spokojnie w wolnym kraju i nie musiały obawiać się, że ktoś im tą wolność zabierze. Wszyscy staramy się, budujemy domy, zakładamy swoje rodziny i każdy chce mieć to bezpieczne miejsce. Nie wyobrażam sobie, aby to wszystko oddać agresorowi. – mówi szeregowy Bartłomiej.

– Wojna na Ukrainie pokazała, że obrona terytorialna ma sens. Po szkoleniu będę czuł się bezpieczniej, będę wiedział jak bronić mojego domu, gdyby doszło do konfliktu. – dodaje szeregowy Jakub.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Szkolenia podstawowe organizowane w okresie wakacyjnym, tzw. „Wakacje z WOT” cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Od 2019 roku, kiedy ruszył projekt, skorzystało z nich już ponad 8000 ochotników w całym kraju.

Szkolenie podstawowe, czyli tzw. „szesnastka” rozpoczyna się od spraw formalnych, szkoleń instruktażowych. Następnie ochotnicy otrzymują mundury i wyposażenie żołnierza OT i przechodzą egzamin sprawnościowy. Przez kolejne dni, w warunkach poligonowych będą uczyć się podstaw wojskowości. Podczas dynamicznych zajęć zapoznają się, m.in. ze strzelectwem, taktyką, topografią, łącznością oraz ratownictwem medycznym. Szkolenie zakończy praktyczny, wielogodzinny egzamin podsumowujący zdobytą wiedzę i umiejętności. Zwieńczeniem ogromnego wysiłku i trudów szesnastodniowego szkolenia będzie przysięga wojskowa, która odbędzie się w Świdniku 16 lipca br.

Osoby, które chcą zdobyć solidne wojskowe przeszkolenie i mieć realny wpływ na bezpieczeństwo naszego kraju, swych małych ojczyzn i lokalnej społeczności mogą zgłaszać się w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej przez cały rok. 2 Lubelska Brygada OT w tym roku organizuje jeszcze cztery szkolenia podstawowe dla osób, które nie mają wojskowego doświadczenia, w termiach: 16.09-01.10, 14-29.10, 25.11.-10.12 oraz 17-18.12 (kontynuacja szkolenia w styczniu 2023 r.)

Zainteresowani mogą skorzystać z kilku sposobów rekrutacji. Jednym z nich jest kontakt z rekruterem ze swojego powiatu, poprzez stronę www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl. Można także skorzystać z infolinii rekrutacyjnej WOT dzwoniąc pod numer 800-696-077 lub platformy e-PUAP. Z myślą o kandydatach została utworzona również strona internetowa poświęcona rekrutacji www.zostanzolnierzem.pl

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.