- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Masakra we wsi Majdan

Do masakry we wsi Majdan Stary (gm.Księżpol) doszło podczas prowadzonych na Zamojszczyźnie akcji wysiedleńczych. Niemcy planowali wypędzić z tych terenów ok. 100 tyś. Polaków i zastąpić ich niemieckimi kolonizatorami. Działania trwały już od 1942 roku. W niedzielę w 79 rocznicę pacyfikacji, w Majdanie Starym mieszkańcy upamiętnią ofiary pacyfikacji.

- Reklama -

Od 2 maja 1943 roku w Majdanie Starym trwało wysiedlanie mieszkańców na przymusowe roboty do Rzeszy lub do obozów koncentracyjnych. Dzień później, 3 maja, do wsi wkroczyły jednostki SS i Gestapo wraz z ukraińskimi lub rosyjskimi żołnierzami. Rozpoczęło się niszczenie wsi połączone z wypędzaniem mieszkańców na pobliskie tereny. Tam dokonano rozstrzelenia mężczyzn, kobiet i dzieci w różnym wieku.

Najmłodsza ofiara miała zaledwie 2 miesiące, a najstarsza 81 lat. Egzekucja została przeprowadzona przez rosyjskich lub ukraińskich żołnierzy. Zginęło od ok. 55 do nawet 83 osób. Najprawdopodobniej ofiar było ok. 75.

 

24 lipca 1943 roku ostrzelano i spalono Majdan Nowy i zamordowano mieszkańców, w tym kobiety i dzieci. Z kolei 3 lipca dokonano podobnej zbrodni w Majdanie Starym, podczas której także dokonano masowego mordu ludności cywilnej.

 

- Reklama -

2 Komentarze
  1. Tom mówi

    Autor chyba nie przeczytał zanim opublikował.24 czerwiec , nie lipiec to no i…skąd ci rosjanie??? Historii nie zmienimy, choćbyśmy bardzo chcieli.Możemy jedynie zadbać aby to, co za chwilę przejdzie do historii, było pozytywne.

  2. A taki tam mówi

    Egzekucja została przeprowadzona przez rosyjskich lub ukraińskich żołnierzy ?

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.