- Reklama -

- Reklama -

Szeregi WOT rosną w siłę. Widoczny wzrost zainteresowania służbą

Kryzys na granicy polsko-białoruskiej, a w ostatnich dniach agresja Rosji na Ukrainę sprawiły, że coraz więcej osób z Lubelszczyzny deklaruje chęć wstąpienia w szeregi terytorialsów.

- Reklama -

Najbliższe powołanie kandydatów w szeregi 2. Lubelskiej Brygady OT zaplanowane jest na 25 marca br. Do Wojskowych Komend Uzupełnień do dziś wpłynęło już ponad 60 wniosków o przyjęcie do służby w 2. LBOT.

– W ostatnich dniach wzrosło zainteresowanie służbą w Wojsku Polskim, w tym także w Wojskach Obrony Terytorialnej. W WKU w Lublinie nastąpił znaczny wzrost zgłoszeń osób poprzez portal rekrutacyjny, duże nasilenie miało miejsce w dniach 25.02-27.02.2022 r. Od początku tego tygodnia pracownicy WKU odbierają bardzo dużo telefonów od osób chętnych do służby wojskowej, a szczególnie do terytorialnej służby wojskowej. W wyniku weryfikacji, poprzez rozmowy telefoniczne, zdecydowana większość ochotników deklaruje chęć służby wojskowej oraz złożenia wniosku o powołanie – przyznaje major Marek Kubicki, szef Wydziału Rekrutacji w WKU w Lublinie.

urząd MArszałkowski projekt

Wzrost zainteresowania służbą w WOT zauważają również rekruterzy 2. LBOT z tzw. mobilnych zespołów rekrutacyjnych. – Odbieram w ostatnich dniach bardzo dużo telefonów i maili z zapytaniami, jak wygląda służba i jak do nas wstąpić. Ochotnicy nawet przychodzą osobiście na jednostkę i od razu składają wnioski. Wszyscy podkreślają, że chcą się szkolić, chcą być przygotowani, aby bronić swojej rodziny, domu i ojczyzny, jeśli będzie taka potrzeba. Większość przyznaje, już od dawna myśleli o wojsku, ale dopiero wydarzenia na Ukrainie ich zmobilizowały – mówi kpr. Mariola Klimowicz-Dobrowolska, rekruter z 25. batalionu lekkiej piechoty z Zamościa.

Wszystkich mieszkańców Lubelszczyzny, którzy chcieliby dołączyć do Lubelskiej Brygady OT, zachęcamy, aby skorzystali z pomocy rekruterów. Kontakty do nich dostępne są na stronie internetowej: https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl/). Innym sposobem jest złożenie wniosku w Wojskowej Komendzie Uzupełnień (w Lublinie, Puławach, Białej Podlaskiej, Chełmie, Zamościu) albo przez platformę internetową ePUAP.

Terminy powołań ochotników w 2. LBOT

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Terminy szkoleń podstawowych w Lubelskiej Brygadzie OT dla ochotników bez doświadczenia wojskowego: 25.03-09.04; 6-21.05; 1-16.07; 16.09-01.10; 14-29.10; 25.11-10.12; 17-18.12 (kontynuacja szkolenia podczas ferii zimowych w 2023 r.). Dla żołnierzy rezerwy przewidziano 4 terminy szkoleń wyrównawczych: 25.03; 23.04; 23.07; 1.10.

Kwalifikacja wojskowa 2022

Przypomnijmy, że już za miesiąc, dokładnie 4 kwietnia br. rozpocznie się kwalifikacja wojskowa. Będzie to dobry czas, aby zdecydować się na służbę w Wojskach Obrony Terytorialnej. Z myślą o kandydatach, przy każdej komisji kwalifikacyjnej rekruterzy 2. LBOT przygotują punkty informacyjne, w których będzie można uzyskać wszystkie niezbędne informacje o służbie w WOT.

Kwalifikacja potrwa do 8 lipca i obejmie w sumie ok. 300 tys. młodych Polaków. Obowiązek stawienia się przed powiatowymi komisjami lekarskimi mają 19-latkowie, czyli osoby urodzone w 2003 roku. Wezwanie otrzymają także urodzeni w latach 1998-2002, którym do tej pory nie została określona kategoria zdolności do czynnej służby wojskowej.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.