- Reklama -

Sezon na pożary

W ostatnich tygodniach niemalże codziennie dochodzi do pożarów. Jak to wiosną bywa, najczęściej ich przyczyną jest wypalanie trawy. Zdarzają się też celowe podpalenia, na skutek których płoną hektary poszycia leśnego, a wraz z nim ginie flora i fauna. W gaszeniu niektórych pożarów na terenie naszego powiatu udział brało nawet kilkudziesięciu strażaków, największy z nich rozprzestrzenił się na powierzchni 31 hektarów.

Bardzo duży pożar wybuchł 8 kwietnia po godz. 11 w miejscowości Kozaki w gminie Łukowa. Działania trwały prawie 8 godzin, a z żywiołem walczyło 14 zastępów straży pożarnych, w sumie 56 strażaków. W działania zaangażowane były również służby leśne oraz policja. Na miejscu pracowały 4 zastępy Państwowej Straży Pożarnej z Biłgoraja oraz Ochotnicze  Straże Pożarne z miejscowości: Łukowa, Babice Osuchy, Pisklaki, Aleksandrów II, Chmielek, Józefów, Aleksandrów I, Majdan Nepryski. Na powierzchni 31 hektarów paliły się trawy i zarośla na nieużytkach rolnych. Przyczyną było podpalenie, sprawcę ustala policja.

8 kwietnia w miejscowości Kulasze w gminie Księżpol paliły się suche trawy i zarośla na nieużytkach. Służby wezwano po godz. 14.00 a ich działania trwały 2 godziny. Na miejscu pracowały 2 jednostki, wśród których była 1 JRG Biłgoraj i 1 OSP, razem 9 strażaków. Przyczyną tego zdarzenia było zaprószenie ognia. Spaliło się około 2,5 hektara.

8 kwietnia około godziny 14 w Lipowcu w gminie Księżpol zgłoszono pożar. Paliło się poszycie leśne. Na miejscu pracowało 6 jednostek straży pożarnej, 1 Państwowej Straży Pożarnej oraz 5 Ochotniczych Straży Pożarnych, działania gaśnicze trwały ponad 4 godziny. W akcji uczestniczyli ochotnicy z Rogali, Smólska Dużego, Majdanu Nowego, Księżpola, Aleksandrowa Drugiego. Pożar gasiło 35 strażaków. Jego przyczyną było zaprószenie ognia przez osobę nieznaną. W konsekwencji spłonęło ok 1,5 hektara poszycia.

9 kwietnia w Hedwiżynie (gm. Biłgoraj) przy gaszeniu pożaru pracowało 6 jednostek strażaków. Płonęły lasy prywatne, paliło się poszycie leśne na powierzchni około 1 ha. Prawdopodobną przyczyną było umyślne podpalenie. Na miejscu pracowało 7 zastępów: 1 JRG oraz OSP z Hedwiżyna, Lipowca, 2 OSP z Tereszpola-Zaorendy, 2 OSP z Tereszpola-Kukiełek, w sumie pożar gasiło 40 strażaków.

9 kwietnia po godz 17.00 w Lipowcu Starym w gminie Księżpol półtorej godziny trzynastu strażaków gasiło poszycie leśne na powierzchni 20 arów. Na miejscu pracowała 1 jednostka PSP i oraz OSP z Rogali. Przyczyną pożaru było podpalenie.

- Reklama -

10 kwietnia w Hedwiżynie w gminie Biłgoraj na terenie lasów Nadleśnictwa Zwierzyniec  na obszarze 70 arów paliło się poszycie leśne. Pożar gasiły 2 zastępy, 1 PSP z Biłgoraja oraz Ochotnicza Straż Pożarna z Hedwiżyna. Przyczyną było rozprzestrzenienie się ognia z pogorzeliska powstałego po pożarze z dnia wcześniejszego.

20 kwietnia po godz. 9.00 w miejscowości Kozaki wezwano straż pożarną do pożaru suchych traw. W działania gaśnicze zaangażowanych było 56 strażaków. Na miejscu pracowały 4 zastępy PSP i 9 Ochotniczych Straży Pożarnych z miejscowości Pisklaki, Majdan Nepryski, Łukowa, Aleksandrów, Babice, Chmielek, Osuchy, Józefów i Aleksandrów.

– Działania gaśnicze trwały około 7 godzin.  W pożarze, którego przyczyną było podpalenie, spłonęły 24 hektary suchych traw oraz pół hektara poszycia leśnego –  informuje mł. bryg. Albert Kloc, oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Biłgoraju. 

20 kwietnia ok. 13.00 do Państwowej Straży Pożarnej w Biłgoraju wpłynęło kolejne zgłoszenie o płonącym lesie, tym razem na terenie Biłgoraja. Na miejscu zdarzenia pracowała 1 jednostka PSP oraz 4 Ochotnicze Straże Pożarne z miejscowości Sól, Gromada, Smólsko Duże oraz Hedwiżyn. Pożar gasiło łącznie 37 strażaków, a przyczyną było zaprószenie ognia. Spłonęło poszycie leśne na powierzchni 41 arów w lasach prywatnych na terenie Biłgoraja. 

Zdjęcie: OSP Aleksandrów Pierwszy

Red. 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.