- Reklama -

- Reklama -

Prymas Wolności – koncert słowno-muzyczny w parafii JP II w Biłgoraju

W sobotni wieczór 14 sierpnia w kościele pw. św. Jana Pawła II w Biłgoraju odbyło się kolejne wydarzenie zorganizowane przez Fundację Gaudium et Speas. Tym razem był to koncert słowno-muzyczny pt. Prymas Wolności, w którym wystąpili znani aktorzy filmowi i teatralni.

- Reklama -

Galeria (60 zdjęć) poniżej

Sobotnie wydarzenie „Prymas w Parafii” miało na celu przybliżyć mieszkańcom Biłgoraja i okolic postać Sługi Bożego ks. Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego. – Poprzez jego słowa, zdjęcia, nauczanie i całe jego życie dzisiaj Prymas był tutaj wśród nas obecny w tej parafii Jana Pawła II. Gdyby nie Prymas nie mielibyśmy papieża Polaka i też nie byłoby tej parafii. Przesłanie, które nam zostawił, dzięki aktorom, poprzez których ono wybrzmiało, pozwoliło nam na nowo zgłębić i poznać tego Wielkiego Polaka. Myślę, że jest to dobre wydarzenie, które nam wszystkim pomogło duchowo, ale także i poprzez edukację i wiedzę pozwoliło poznać i jeszcze bardziej przybliżyć się do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia, żeby wiedzieć, jak wielkie dary ojczyzna otrzymała dzięki Prymasowi Tysiąclecia – mówił ks. Krystian Bordzń, wikariusz parafii pw. Jana Pawła II w Biłgoraju.

- Reklama -

Podczas wydarzenia można było obejrzeć zdjęcia z najważniejszych momentów życia Prymasa Stefana Wyszyńskiego, udostępnione przez Instytut Prymasowski. Autorem scenariusza był Paweł Zuchniewicz, a reżyserem Dariusz Kowalski. – Dziś zaśpiewałam pieśni tylko i wyłącznie maryjne, ponieważ Prymas był orędownikiem Maryi i szerzył jej kult. Wiele z nich było poświęconych Matce Boskiej Częstochowskiej, są one przepiękne, był to rodzaj takiej swoistej modlitwy i uwielbienia serca – przyznała wokalistka Barbara Pospieszalska.  Czytania koncertowe składały się z czterech głównych filarów: wartości pracy, miłości ponad nienawiścią, wartości rodziny oraz wartości ojczyzny i narodu. – Pojawiały się wątki z jego biografii, głównie z tych miejsc gdzie był internowany, przekazywaliśmy dziś to, co prymas chciał powiedzieć do narodu oraz chcieliśmy zwrócić uwagę, że bez wartości nie ma wolności i nie ma życia, że wolność to nie jest swawola, która się szybko kończy bo nie wiadomo gdzie jest zło, a gdzie dobro, bo w tym się człowiek może pogubić. Dlatego on mówił o prawdziwej wolności i właśnie tym koncertem chcemy zwrócić na to uwagę, żeby ci którzy nas oglądają i słuchają spróbowali sięgnąć do biografii i do tego, co pisał Prymas Wyszyński, ponieważ jest to kopalnia mądrych i pięknych rzeczy – podsumował Leszek Zduń, aktor teatralny i filmowy występujący w koncercie Prymas Wolności.

Podczas wydarzenia obecny był również poseł na Sejm Sławomir Zawiślak. – Już niedługo bardzo ważne wydarzenie dla Polaków, tj. beatyfikacja Kardynała Wyszyńskiego. Gratuluję tej parafii pw. św Jana Pawła II oraz Fundacji Gaudium et Spes zorganizowania tego koncertu, który przypomina, że warto być Polakiem. Postać Kardynała Wyszyńskiego na trudne czasy dla Rzeczypospolitej oraz Kościoła utrwaliła się w naszych sercach, jako postać wielka, która utrzymała nasza katolicką wiarę i społeczeństwo przy Panu Bogu, przy Ojczyźnie i jest ona bardzo dobrym wzorem na współczesne trudne czasy, które wymagają poświecenia dla Kościoła i Ojczyzny – podsumował po koncercie parlamentarzysta.

Koncert słowno-muzyczny „Prymas w Parafii” dofinansowany został ze środków programu „Niepodległa 2017-2020”, a zorganizowano go w ramach programu Warto być Polakiem, którego realizatorem jest samorząd woj. lubelskiego. Na koniec koncertu wszystkim zgromadzonym błogosławieństwa udzielił ks. Józef Flis, proboszcz parafii pw. św. Jana Pawła II.

Red. 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.