- Reklama -

- Reklama -

Poszli prosić o pomoc, dostali … reprymendę od posłanki

Związkowcy z Domów Pomocy robią co mogą, by zwrócić uwagę rządzących na problemy, które mnożą wokół DPS-ów. Dziś od poseł na sejm RP Beaty Strzałki dowiedzieli się, że ... jakoś nie protestowali gdy przy władzy były inne ekipy rządzące i że upubliczniając warunki swojej pracy, stawiają mieszkańców w niekomfortowej sytuacji.

- Reklama -

Na dzisiejszą sesję rady powiatu biłgorajskiego, podczas której uchwalano  budżet na 2023 rok,  przyszło sporo osób. Wśród nich byli związkowcy z DPS w Teodorówce i DPS dla Kombatantów, którzy apelowali o dostosowanie budżetu do potrzeb pracowników DPS-ów.

Pisaliśmy o tym TUTAJ

 

urząd MArszałkowski projekt

Zasady są jasno określone

W odniesieniu do wystąpienia Jolanty Kiesz,  przewodniczącej NZZS „Solidarność” w Teodorówce, która apelowała o zabezpieczenie w budżecie odpowiednich środków finansowych dla DPS-ów, głos zabrała obecna na sesji rady powiatu  poseł na sejm RP, Beata Strzałka:

 

-Funkcjonowanie DPS-ów opiera się na ustawie, która jasno określa możliwości funkcjonowania, ale również obowiązki, które nakłada na starostę, na powiat, na jednostki gmin. I zacznę od tego, że aby się podopieczni znaleźli w DPS-ach,  to potrzebna jest dobra współpraca na każdym szczeblu: od gminy po wojewodę. W momencie kiedy zaistniała sytuacja kryzysowa, pani dyrektor podjęła szereg działań. To jest kilka spotkań, rozmów, prób podjęcia sytuacji ekonomicznej. Te działania trwają, ale Szanowni Państwo, nie wiem, czy ktoś z Państwa radnych zapytał, jaki był wynik konsultacji z wójtami gmin, konsultacji, na które zaproszeni zostali wszyscy wójtowiemówiła poseł Beata Strzałka.

 

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Przypomnijmy tylko, że  działania  dyrektor DPS dla Kombatantów, były dość szczegółowo analizowane na listopadowej  sesji rady powiatu. Radny Michał Dec wnikliwie  dopytywał co zostało zrobione, chciał poznać  dowody tych działań. Dyrektor Agnieszka Kiesz  mówiła wtedy o niezadowalających efektach konsultacji z włodarzami jednostek terytorialnych.

 

Pisaliśmy o tym tutaj: https://gazetabilgoraj.pl/prawie-milion-zl-deficytu-w-budzecie-dps-dla-kombatantow/

Kiedyś nie mieliście problemów. Dlaczego teraz?

 

Poseł odniosła się również do  kwestii finansowania:

 

-W momencie kiedy ja byłam członkiem zarządu, nie spotkałam się z tym problemem. (…)Płace były znacznie niższe, niż są na chwilę obecną. Nie protestowaliście Państwo. Dlaczego? Bo był inny zarząd, inne osoby zarządzały powiatem?  Czy tak jak wspomniał pan Paterak, trzeba było zaciskać pasa?pytała Srzałka.

 

Poseł wyjaśniła, że to  przecież dyrektorzy danych placówek ustalają kwoty finansowania na kolejny rok.

-I te kwoty są realnie uwidocznione, uzasadniane  i przedstawiane panu staroście. Nikt nie protestował. Były tak ustalane, jak były ustalane zaznaczyła Poseł. 

 

Poseł Beata Strzałka podkreśliła, że jest je  przykro,  iż pracownicy DPS-ów są nisko wynagradzaną grupą społeczną.

– Ja wiem, jak trudna jest wasza praca, bo bywam w tych jednostkach. Na tych oddziałach gdzie są osoby przewlekle chore, na tych jednostkach gdzie są osoby z chorobami psychicznymi. Wiem, jak wielką pracę wykonujecie. (…)Ja mam nadzieje, ze zmiany przyjdą, jednak na chwilę obecną ustawa funkcjonuje w takim a nie w innym wymiarzedodała.

Stawiamy mieszkańców w niekomfortowej sytuacji

 

Poseł zwróciła uwagę, że związkowcy nagłaśniając problem w taki a nie inny sposób, stawiają mieszkańców w niekomfortowej sytuacji.

– Pozwolę  się odnieść do słów jakie padły od pani przewodniczącej: Słowo „upodlenie” (…)To, co dziś padło na tej sesji dotrze też do mieszkańców. Stawiamy ich w niekomfortowej sytuacji. Bo mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej dla Kombatanta są to osoby, które interesują się przestrzenią publiczną, przestrzenią społeczną i mają świadomość tego, co się wokół nich dzieje. Nie zasługują na totłumaczyła Strzałka.

 

Słowo „upodlenie” rzeczywiście padło z ust Jolanty Kiesz w następującej wypowiedzi:

Czy z chwilą powstania ZOL-i nie dostrzegliście Państwo niezdrowej konkurencji, czy praca w szpitalu powiatowym , w Zol-u jest inna niż w DPS? W opiece zdrowotnej jest pacjent a w domu pomocy mieszkaniec dla którego pracownik domu niejednokrotnie to jak najbliższa rodzina. Ile empatii musimy mieć w sobie aby codziennie nieść pomoc naszym podopiecznym.

Co otrzymujemy w zamian?

Upodlenie, niegodne wynagrodzenie, balansowanie na granicy ubóstwa. Jesteśmy tutaj dzisiaj aby Wam, Państwo Radni, o tym powiedzieć i oczekujemy tego aby nas zrozumieć i nam pomóc.

W Ministerstwie już wiedzą

 

Na koniec swojego wystąpienia poseł  zapewniła, że wszystkie postulaty i  problemy, które zaistniały nie tylko w naszym powiecie, ale również w ościennych zostały przekazane Sekretarzowi Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej- Stanisławowi Szwedowi.

Na koniec poseł zapewniła, że jest otwarta na rozmowy i spotkania, a efekty tej współpracy przekaże w Ministerstwie.

- Reklama -

24 Komentarze
 1. Czesław mówi

  Do Katarzyny ,-inflacja i drożyzna w krajach zachodnich doprowadziła do fali strajków , Anglia ,Francja. W unii są kraje o wyższej inflacji a w takich krajach jak Argentyna, Turcja inflacja przekroczyła 100 proc, A co tak cie interesuje wynagrodzenie męża pani poseł no ,,nooooo ,,,

 2. Katarzyna mówi

  Pani poseł proszę powiedzieć ile zarabiał Pani mąż w DPS Teodorówce? Dlaczego długo tam nie zagrzał miejsca i ile zarabia teraz w PGE ? Poza tym doprowadziliście do takiej inflacji że niedługo wszyscy zaczną strajkować.

 3. Biłgorajak mówi

  Pani Poseł niech sobie przypomni jak była Radną Powiatową i jej wiecznie na sesjach nie było i chcieli ją z Rady za to usunąć i niech wtedy przemawia a nie teraz taka mądra. Taki sam z niej posel jak poprzednik co kupil orawo jazdy

 4. Hola mówi

  Niech wróci do ogrodniczego pracować, zobaczymy jak jej się będzie żyło

 5. Ja mówi

  Maxio idź sobie do któregokolwiek marketu o tej porze zobaczysz jaka „bieda” i inflacyja u nas jest

 6. W mówi

  Dobrze im powiedziała nie było dawania pieniążków każdy był zadowolony siedział cicho i robił swoje jak vincynt powiedział pieniędzy ni ma i być nie będzie , myśle ze największym błędem parti rządzącej było dawanie jakichkolwiek pieniędzy komukolwiek nagle każdy łapę wyciąga

 7. Dora mówi

  Zwala winę na gminy i na wszystkiech wkoło tylko nie na starostę który najzwyczajniej w świecie mógłby dać im podwyżki i byłoby po sprawie ale on chyba lubi ciągnąć takie sprawy jak z tym odszkodowaniem, które tylko jego dyskredytują a nie tych ludzi. Starosta zachowuje się jak przedszkolak: „nie, bo nie!”.

 8. Czesław mówi

  Pani Poseł odpowiedziała merytorycznie i zaoferowała pomoc ,- a gdzie tu reprymenda ……

 9. unkas mówi

  ZA piątką kociarza przeciw rolnikom też gardłowała

 10. Czesław mówi

  MAXIO nie pij tyle i jeszcze nie oglądaj tej sztvn-en bo mózgownice ci wyprali i zabetonowali

 11. maxio mówi

  Przez inflacje która wywołał ten rzad realne płace mieszkancow kraju spadły o polowe. nie o 17 procent ale co najmniej o polowe. Drozyzna w sklepach zrobiła cala reszta. Gdzie czlowiek nie pojdzie tam coraz drozej i drozej. A skad na to wziac jesli wypłaty nie ida w góre. Tylko ze to bedzie dalej nakrecac inflacje i kolo sie zamknie. To sie nazywa destabilizacja finansowa panstwa naszego. I to nie jest wina Unii czy putina czy wojny. To jest wina naszego rzadu. ale rzad zrobił to celowo. Poprzez doruk pieniadza i rozdawnictwo setek milionow zł. Finanse panstwa w zapasci. Nie am skad wziac juz pieniedzy bo nikt niechce obligacja naszych kupowac a jesli juz to na wysoki procent. I co dalej?? Trzeba zedrzec kase z ludzi. Po to inflacja jest bo jak cos kosztuje 100zł to 23 zł to podatek vat. Ale jak cos zdrozeje na 200zł to podatek juz wynosi 46zł. I tak własnie robia. Miliardy zl na paliwie miliardy na energii opale bo tez zdrozał wegiel na 4 tys. a skad emeryci np z emerytura 2 tys ma wziac na to. 2tys to juz całkiem spora emerytura wiekszosc ma nizsze. Nikogo to nie interesuje skad czlowiek ma n to wziac. Ich interesuje bys czlowieku poszedłi zagłosował na nich. reszte maja w głebokim powazaniu. Oni sobie poradza bo sami sobie podniosa wypłaty bo inflacja. JKuz zarobki ich oscyluja w granicach 20 tys. A ty wiejski dziadu zyj za 2 tys . A zycie i wydatki masz podobne. Wiec jak zyc jak nie ma za co. Trzeba pasa zaciskac hehe albo mniej kupowac jedzenia i tansze, radzi drugi albo mniej jessc. Ludzie moze jeszcze nie głoduja ale rezygnuja z leków bo na opłaty ich nie stac rezygnuja z czwego moga. tak wyglada zzycie za 1300zł miesiecznej emerytury. a te 13 i 14 to tyle co kot napłakal,

 12. Rezerwa mówi

  Na armaty są pieniądze , tylko kto będzie z nich strzelał ?

 13. Ekonomista mówi

  A euro jest po 3 złote ?!!!

 14. znajomy mówi

  Ona ma tyle do powiedzenia co kot naplakał toż to sklepowa z ogrodniczego co ona może ona robi to co jej guru powie ale już nie długo w sklepie ponoć ma etat zagwarantowany.

 15. obserwator mówi

  Ona ma tyle do powiedzenia co kot naplakał toż to sklepowa z ogrodniczego co ona może ona robi to co jej guru powie ale już nie długo w sklepie ponoć ma etat zagwarantowany.

 16. K. mówi

  Ja już nigdy nie zagłosuje na strzałkę

 17. Piotr mówi

  Dostali szczerą odpowiedź i wielkie halo. Spodziewali się lania partyjnej wody i obietnic. Jak ludzie są już wytresowani, nie dostali ściemy i są oburzeni.

 18. H. mówi

  Przez taka strzałkę PiS przegra wybory. Jak tak można do ludzi mówić ?

 19. az mówi

  Drogie Panie.
  Nie protestujcie
  Nie marnujcie swojego zdrowia,nerwów i czasu.
  Pracujcie i w międzyczasie szukajcie nowej pracy.
  Kiedy zacznie znikać personel DPS i nie będzie komu pracować sami do was przyjdą.

 20. obecna na sesji mówi

  Wystarczy wysłuchać całej sesji a nie skupiać się na jednej wypowiedzi i tytule artykułu. Radny Dec skierował zapytanie do pani poseł a ona odpowiedziała jemu a nie związkowcom. Odważnie podejmuje temat , rozmawiając z samorządowcami i pracownikami DPSów i wie o czym mówi.

 21. Anna mówi

  Strzałka to do sklepu powinna wrócić.

 22. M. mówi

  Pani posłanka jest odrealniona w swoich wypowiedziach. wszystko w lini partii. a glosowania przeciwko kobietom przy zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej jej nie zapomnimy.
  No niestety: syty glodnego niezrozumie. a myslę ze mieszkańcy dpsów swój rozum mają i wiedzą.o jakie upodlenie chodzi.

  1. M. Mówi mówi

   Znawcy funkcjonowania Dps-sow piszą. Słuchać sesji ze zrozumieniem.

 23. Silk mówi

  Dlaczego mnie to nie dziwi?

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.