- Reklama -

- Reklama -

Rocznica pacyfikacji Potoka Górnego i okolicznych wsi (FOTO)

79. lat temu, żandarmeria niemiecka i ukraińska policja pomocnicza dokonały pacyfikacji wsi w gminie Potok Górny. Zamordowanych zostało 26. mieszkańców Potoka Górnego, Dąbrówki i Zagródek.

- Reklama -

Obchody upamiętniające pamięć 26 bezbronnych, zamordowanych rankiem w dniu 19 grudnia 1943r. mieszkańców Potoka Górnego, Dąbrówki i Zagródek rozpoczęły się uroczystym złożeniem wieńców na cmentarzu parafialnym, na grobie ks. Błażeja Nowosada przez liczne delegacje na czele z Panem Stanisławem Dyjakiem, Wójtem Gminy Potok Górny oraz  ks. Piotrem Sobczukiem, proboszczem parafii Potok Górny i w obecności pocztów sztandarowych szkół oraz jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. W intencji pomordowanych i o rychłą beatyfikację Sługi Bożego ks. Błażeja Nowosada, który pozostając do końca ze swoimi parafianami, poniósł śmierć męczeńską w murach tej świątyni w wieku 40 lat, została odprawiona Msza Święta. Delegacja na czele z Panem Stanisławem Dyjakiem, Wójtem Gminy Potok Górny, Panem Janem Czekirdą przedstawicielem rodzin pomordowanych 19 grudnia 1943 roku  – wnukiem zabitego Wawrzyńca Czekirdy oraz Panią Bożeną Kozak  Dyrektorem PSP w Szyszkowie  złożyła kwiaty przy tablicy upamiętniającej pomordowanych.

Po mszy świętej uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej im. KEN w Szyszkowie przedstawili część artystyczną będącą wyrazem hołdu i pamięci o zamordowanych bohaterach naszej małej Ojczyzny, tych nam znanych i tych bezimiennych – informuje UG Potok Górny.

- Reklama -

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

- Reklama -

2 Komentarze
  1. antyLEWAK mówi

    Pisząc te głupoty ośmieszasz się lewaku

  2. Antoniusz mówi

    jakze wspaniały jest ten nasz wlodarz . To wielki czlowiek który dla nas miezkanców tej gminy stał sie wybawieniem po mrocznych rzadach poprzednika czy tez poprzedników. teraz wiemy dokładnie jak to wszystko wyglada. teraz wiemy wszystko juz. I mamy obwodnice w potoku górnym z parkingiem obok koscioła, Ech jakze to piekne. I nastepna droga to od Jedlinek do lewek. Prosto pod sklep nie wiem czy zauwazyliscie. Po co mieszkancy jedlinek maja jezdzic do Potoka do sklepu jak moga na Lewki od razu, Ktos nad tym myslał długo i namietnie. Ale z tematu zbaczamy, nasz wójt zasłuzył na pomnik chwały. I sie dziwie ze jeszcze nikt nie zaproponował postawienie takiego pomnika. Skrzyknijmy sie ludziska i załozmy komitet budowy pomnika dla naszego włodarza. On zawsze na czele zawsze z przodu wiec pomnik mu sie nalezy po prostu. Nie am co czekac kto za pomnikiem niech sie wpisze pod tym postem. odwdzieczmy sie włodarzowi za jego prace i zaangazowanie za poswiecenie . Pomnik musi byc.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.