- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Zespół „Jarzębina” z Bukowej z podwójnym wyróżnieniem

Zgodnie z wieloletnią tradycją od 31 stycznia do 2 lutego 2020 r. w Tarnogrodzie odbywał się 45. Międzywojewódzki Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych. Najlepszych 8 spektakli otrzymało nominacje na 37. Ogólnopolski Sejmik Teatrów Wsi Polskiej. Wśród wyróżnionych znalazł się spektakl „Kumie, zróbcie mi gromnice” zespołu śpiewaczo-obrzędowego „Jarzębina” z Bukowej, wg scenariusza i w reżyserii Marii Jargieło.

- Reklama -

37. Sejmik Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie, zaplanowany w dniach 16-18 października 2020 r., w związku z sytuacją epidemiologiczną i związanymi z tym obostrzeniami oraz zagrożeniami dla uczestników nie mógł się w tym roku odbyć w tradycyjnej formie publicznej prezentacji spektakli. Kwalifikacja zespołu na sejmik ogólnopolski uprawnia go jednak do otrzymania nagrody za szczególną wartość artystyczną i poznawczą spektaklu wskazaną przez Radę Artystyczną. W tym roku podstawą oceny spektakli stały się przekazane członkom Rady rejestracje spektakli oraz ich opisy dokonane przez Komisje na sejmikach międzywojewódzkich.

- Reklama -

16 listopada Rada Artystyczna w składzie: Piotr Dahlig, Katarzyna Smyk, Bożena Suchocka, Edward Wojtaszek i Lech Śliwonik – przewodniczący, przyznała nagrody ufundowane przez patronów Sejmików 2020.
Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego został uhonorowany Zespół śpiewaczo-obrzędowy „Jarzębina” z Bukowej za widowisko „Kumie, zróbcie mi gromnice” – za świetnie skomponowany i dojrzały aktorsko obrazek z życia społeczności wiejskiej, nawiązujący do święta Matki Boskiej Gromnicznej.
Zespół z Bukowej spotkało jeszcze jedno wyróżnienie. Kontynuacją sejmikowania są warszawskie „Zwyki” jako znakomita forma promocji sejmikowego dorobku. Od kilku lat na przełomie listopada i grudnia na scenie Teatru Polskiego w Warszawie odbywał się Festiwal Wiejskich Teatrów ZWYKI, gdzie prezentowani są najlepsi z najlepszych, zwykle 3 zespoły obrzędowe z terenu całej Polski. Ponieważ w tym roku zorganizowanie Festiwalu stało się niemożliwe, organizatorzy postanowili zamieścić na stronie Teatru 2 wybrane przez Radę Artystyczną spektakle wraz z wprowadzeniem i krótką prelekcją o teatralizacji obrzędów i zwyczajów.
Spośród wszystkich przedstawień zakwalifikowanych do 37. Sejmiku Rada Artystyczna zarekomendowała na ZWYKI ONLINE następujące spektakle: „Kumie, zróbcie mi gromnice” w wykonaniu Zespołu śpiewaczo-obrzędowego „Jarzębina” z Bukowej (woj. lubelskie) i „Nase pranie pod lip” w wykonaniu Zespołu Ludowego Jaworzanki z Jaworza (woj. świętokrzyskie).

GOK Biłgoraj 

- Reklama -

2 Komentarze
  1. Miki mówi

    Pomyliłeś jarzębiny euro koko to z kocudzy😄

  2. Rycho Rysiński mówi

    A jak tam „koko, euro spoko” ???

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.