- Reklama -

- Reklama -

Terytorialsi dzielą się krwią

Trudny czas pandemii to dobra okazja, żeby zmobilizować się i pomagać innym. Żołnierze 2. LBOT oddają krew i zachęcają, by dzielić się tym cennym darem. Od marca 2020 r. oddali już 836 litrów krwi.

Oddawanie krwi to bardzo ważny aspekt działań przeciwkryzysowych WOT. Od początku operacji Odporna Wiosna i obecnie w ramach Trwałej Odporności lubelscy terytorialsi regularnie odwiedzają lokalne punkty pobrań, organizują zbiórki krwi w swoich jednostkach i odpowiadają na wszystkie apele Narodowego Centrum Krwi.

Jedną z takich akcji zorganizowano 23 listopada br. na terenie kompleksu wojskowego na Majdanku w Lublinie. Zbiórka była prowadzona pod okiem pracowników Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie, w specjalnie przygotowanym krwiobusie. Stawiło się kilkudziesięciu żołnierzy z samodzielnych kompanii 2. LBOT i 21. batalionu lekkiej piechoty. W ciągu kilku godzin oddano w sumie blisko 13 litrów krwi.

Zbiórki krwi systematycznie organizują również terytorialsi z Dęblina, Białej Podlaskiej, Chełma i Zamościa. Tylko w listopadzie przeprowadzili kilka takich akcji. Obecnie w szeregach Lubelskiej Brygady OT jest 700 zarejestrowanych krwiodawców, a blisko 400 z nich regularnie oddaje krew. Coraz więcej żołnierzy – ozdrowieńców również decyduje się na oddanie osocza, aby w ten sposób pomóc osobom najciężej chorym, zakażonym koronawirusem SARS-CoV-2.

- Reklama -

Okres pandemii pokazał, że w obliczu topniejących zapasów krwi żołnierze WOT działają szybko i efektywnie. Od początku działań przeciwkryzysowych lubelscy terytorialsi oddali 836 litrów krwi. W sumie w tym okresie żołnierze piątego rodzaju sił zbrojnych oddali już ponad 5000 litrów krwi.

kpt. Damian STANULA, oficer prasowy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej

- Reklama -

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.