- Reklama -

Plac zabaw otwarty

7 listopada dokonano oficjalnego otwarcia placu zabaw Sitarska. Powstał on dzięki zaangażowaniu mieszkańców. Inwestycja kosztowała 35 tys. zł.

 

7 listopada przed południem Grupa Nieformalna „Sitarska” dokonała uroczystego otwarcia Placu Zabaw Sitarska. Powstał on u zbiegu ulic Poniatowskiego i Myśliwskiej.

– Plac zabaw mieści się w bezpośrednim sąsiedztwie Minisiłowni Sitarska, która powstała również dzięki staraniom Grupy Nieformalnej „Sitarska”. Grupę reprezentują cztery osoby: Halina Maciocha, Irena Polak, Marian Kowalczyk i Mariusz Wołoszyn. Dzięki staraniom tych osób udało się pozyskać prawie 35 tys. zł na budowę nowoczesnego placu zabaw na osiedlu Sitarska-Kępy – informuje Paweł Jednacz, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Biłgoraj.

Dodaje, że pieniądze pochodziły od prywatnych sponsorów i firm, a także z budżetu miasta i fundacji.
Inwestycja ta pokazuje, że przy współudziale wielu osób może powstać ciekawe miejsce do spędzania czasu przez najmłodszych. Warto zaznaczyć, że w 2016 roku grupa „Sitarska” doprowadziła do utworzenia Minisiłowni Sitarska, która przylega bezpośrednio do ciągu pieszego i rowerowego przy ul. Poniatowskiego. – Siłownia jest doskonałym miejscem aktywności dla osób, które w pobliżu uprawiają nordic walking, marsz, spacer, biegają lub jeżdżą rowerem. Jest też świetna alternatywą dla wszystkich aktywnie spędzających czas bez względu na wiek oraz dla tych wszystkich, którzy jeszcze nie wiedzą, że taki rodzaj aktywnego odpoczynku na świeżym powietrzu z wykorzystaniem zamontowanego tam sprzętu jest dobrym sposobem na spędzenie wolnego czasu – informuje Halina Maciocha. Siłownia jest bezpłatna i dostępna dla wszystkich o każdej porze dnia i roku. Zakupu wyposażenia siłowni, materiałów i prac budowlanych dokonano ze środków zewnętrznych, pozyskanych od sponsorów, i grantów.

Po realizacji siłowni zrodził się kolejny pomysł i potrzeba. – Osoby korzystające z siłowni Sitarska często wskazywały w rozmowach bezpośrednich lub przy okazji różnych spotkań czy na portalach internetowych na potrzebę budowy placu zabaw w bezpośrednim sąsiedztwie siłowni, tak aby te miejsca wzajemnie się uzupełniały i stanowiły miejsce spędzania wolnego czasu dla całych rodzin – dorośli na siłowni, a dzieci na placu zabaw – informuje Halina Maciocha. Grupa Nieformalna „Sitarska” rozpoczęła więc poszukiwania źródeł finansowania dla budowy Placu Zabaw „Sitarska”. Część środków udało się pozyskać z projektu „Dla dobra wspólnego razem zbudujemy plac zabaw „Sitarska” w Biłgoraju”, kolejne z programu „Działaj lokalnie” oraz „Lubelskie Lokalnie Mikrodotacje FIO 3”. Miejska Służba Drogowa przygotowała teren pod budowę oraz  wykonała bezpieczną podbudowę, założyła krawężniki i nawieziono piasek sfinansowany przez fundatorów.

- Reklama -

W 2019 roku kontynuowano rozbudowę placu zabaw. Z grantu finansowanego z programu „Decydujesz, pomagamy” TESCO zakupiono karuzelę. Z budżetu miasta Biłgoraj udało się zakupić piramidę linową.

Plac Zabaw Sitarska jest już gotowy. Wraz z siłownią zewnętrzną stanowi doskonałe miejsce spędzania wolnego czasu dla dzieci, młodzieży, dorosłych. Wokół placu znajdują się również ławki, stojaki rowerowe oraz tablica ze szlakami turystycznymi prowadzącymi z Biłgoraja.

Inwestycja jest przykładem tego, że warto podejmować inicjatywy, które będą służyły całej społeczności.

Realizatorem wszystkich projektów jest Grupa Nieformalna „Sitarska”, natomiast osobowości prawnej dla realizacji inicjatywy użyczyła Fundacja Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.