- Reklama -

- Reklama -

Pamiętają o przodkach

Władze powiatu biłgorajskiego nie ustępują w staraniach, aby w Osuchach utworzyć filię Muzeum Ziemi Biłgorajskiej. Najważniejsze kroki zostały już poczynione. Jest miejsce na muzeum, a teraz statut placówki musi zatwierdzić Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

“Przechodniu powiedz światu, że Ci, którzy tu spoczywają, Polsce byli wierni do końca”. Napis ten umieszczony jest na pomniku stojącym w centralnym punkcie największego cmentarza partyzanckiego, który znajduje się w Osuchach. Władze powiatu postanowiły w tej niewielkiej, ale niezwykle ważnej historycznie miejscowości powołać Oddział Muzeum Ziemi Biłgorajskiej.

Pierwsze kroki zostały poczynione już w 2019 roku. Natomiast tuż przed świętami Bożego Narodzenia radni Rady Gminy Łukowa podjęli ważną uchwałę, która przyspieszy powstanie filii Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Osuchach. Wyrazili oni zgodę na nieodpłatne przekazanie w drodze darowizny na rzecz powiatu biłgorajskiego części nieruchomości w Osuchach. Chodzi o budynek po byłej szkole, gdzie zlokalizowana ma być filia Muzeum Ziemi Biłgorajskiej. Po tym przyszedł czas na decyzje radnych powiatu biłgorajskiego. Pod koniec stycznia podjęli uchwałę w sprawie ustalenia treści zmian w statucie Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju, w celu przekazania do uzgodnienia z ministrem kultury i dziedzictwa narodowego.

W myśl zmian w statucie w skład struktury organizacyjnej Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju wchodziłby oddział z siedzibą w Osuchach 5 noszący nazwę: “Muzeum Partyzantów Polskich Osuchy 44. Oddział Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju”.

- Reklama -

Szczególne miejsce w świadomości mieszkańców Ziemi Biłgorajskiej zajmuje Bitwa pod Osuchami, gdzie oddziały partyzanckie otoczone przez przeważające siły niemieckie stoczyły bitwę, w której poległo ok. 400 partyzantów. Śladem tej bitwy jest największy na ziemiach polskich cmentarz partyzancki oraz liczne mogiły na przykościelnych cmentarzach w miejscowościach położonych w naszym powiecie i poza nim. Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju od początku swojego istnienia podejmuje w programie swojej działalności tematykę tej bitwy oraz historię ruchu partyzanckiego w czasie II wojny światowej skierowanego przeciw okupantowi niemieckiemu. Idea utrwalenia pamięci o bitwie pod Osuchami i pogłębienia tematyki walk partyzanckich, dyskutowana w kręgu regionalistów, historyków, samorządowców i członków Stowarzyszenia Osuchy 1944, skupiającego byłych uczestników tej bitwy oraz ich potomków, znalazła swoją materializację w postaci propozycji utworzenia “Muzeum Partyzantów Polskich Osuchy 44. Oddział Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju”, wysuniętej przez Zarząd Powiatu w Biłgoraju – czytamy w uzasadnieniu do uchwały, które przedstawił przewodniczący Rady Powiatu w Biłgoraju Marian Kurzyna.

Zgodnie z ustawą o muzeach, statut muzeum podlega uzgodnieniu z ministrem kultury i dziedzictwa narodowego. Stąd konieczna opinia Ministerstwa.

 

- Reklama -

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.