- Reklama -

Orszak Trzech Króli w 2021 roku

Co roku mieszkańcy Biłgoraja i okolic spotykali się na ulicach miasta, aby wspólnie uczcić dzień Objawienia Pańskiego. W tym roku jednak z uwagi na obostrzenia związane z koronawirusem tego typu obchody nie odbyły się.

Archiwalne zdjęcia z 6 stycznia 2020 roku

Dzień Objawienia Pańskiego obchodzimy co roku 6 stycznia i zwyczajowo nazywamy go Świętem Trzech Króli. Jest to dzień szczególny, to właśnie wtedy w wielu miejscowościach naszego powiatu odbywają się barwne przemarsze, mające na celu uczcić Mędrców i ich drogę do Betlejem. Jednak 2021 to pierwszy rok, w którym te uroczystości nie odbyły się i korowód nie mógł przejść między innymi ulicami Biłgoraja (LINK).

Tradycyjnie każdego roku podczas orszaku rozdawane były papierowe korony przygotowywane przez Fundację Orszak Trzech Króli. Przed 6 stycznia korony zostały rozdysponowane do biłgorajskich parafii, aby każdy, otrzymawszy koronę, w symboliczny sposób mógł pokłonić się Dzieciątku Jezus.

– Symbolem tego święta jest historia opisana w Ewangelii Świętego Mateusza, gdzie autor opisuje podróż Mędrców ze Wschodu do Betlejem, aby pokłonić się Jezusowi oraz złożyć u jego stóp swoje dary, złoto, kadzidło i mirrę – mówi ks. Mateusz Januszewski, wikariusz w sanktuarium Świętej Magdy Magdaleny w Biłgoraju.

- Reklama -

Złożone dary mają znaczenie symboliczne. Złoto jest symbolem bogactwa, czyli tego, co jest wielkie. Kadzidło jest symbolem modlitwy, która jak dym ma się wznosić ku niebu, natomiast mirra jest używana w czasie pogrzebów, więc traktuje się ją jako proroctwo śmierci Jezusa.

– Z dniem Objawienia Pańskiego związany jest w Kościele katolickim zwyczaj pisania na naszych drzwiach wejściowych napisu związanego z Trzema Królami. Niektórzy piszą “Kacper Melchior Baltazar” inni “K + M + B” a jeszcze inni “C + M + B”. Do liter dopisuje się aktualny rok. Jest to swoisty znak naszej wiary oraz błogosławieństwo Boże dla naszego domostwa – dodaje wikariusz.

Należy mieć na uwadze, że w Piśmie Świętym nie ma zapisu, ilu było mędrcu i jak się nazywali. Jest podana tylko informacja o ilości darów i o tym, czym one były.

W powojennej Polsce to święto było dniem wolnym od pracy, jednak 16 listopada 1960 zostało ono zniesione. Dopiero we wrześniu 2010 rozpoczęto prace legislacyjne nad ponownym przywróceniem dnia wolnego od pracy. Ustawa została podpisana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego 19 listopada 2010 i ogłoszona. 6 stycznia 2011 był pierwszym od 1960 r. dniem Objawienia Pańskiego wolnym od pracy.

~Kuliński Michał

- Reklama -

- Reklama -

3 Komentarze
  1. Gael mówi

    Faktycznie, mozna się pomylic. Po co wogole pokazywac archiwalne zdjecie?!!??!!

  2. Rycho Rysiński mówi

    Apel do redakcji, aby poprawić tytuł który jest mylący. Skoro nie odbył się orszak w tym roku, to jak można pisać o orszaku w 2021roku?

  3. Boze dopomoz mówi

    A maski gdzie?

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.