- Reklama -

- Reklama -

Ławki miejskie – jak przystosowane są do publicznego użytku?

Nie jest tajemnicą, że ławki miejskie z oparciem to nieco inna klasa wyposażenia od mebli, które można odszukać we własnym domu. Obiekty, które domyślnie mają być przeznaczone do użytku publicznego, muszą spełniać zupełnie odmienne standardy, aby odpowiednio spisać się w swojej roli. Wbrew pozorom, jest to temat całkiem interesujący, z którym zdecydowanie warto zapoznać się nieco bliżej!

Co jest najważniejsze w ławkach miejskich?

Wspomniane wcześniej odmienne standardy dotyczą przede wszystkim solidności konstrukcji oraz ogólnej trwałości, którą muszą się wykazać ławki miejskie z oparciem. Jak można się domyślić, całoroczne przebywanie na zewnątrz oraz kontakt z setkami, jeśli nie tysiącami ludzi każdego roku to dla takiego wyposażenia niemałe wyzwanie, które łatwo może przyczynić się do szybkiego zużycia i potencjalnych uszkodzeń.

Kwestią kluczową są tu zastosowane materiały. Na próżno szukać ławek miejskich z miękkimi, materiałowymi siedzeniami – są one nie tylko niehigieniczne, ale i podatne na zniszczenie, dlatego kompletnie nie nadają się do użytku w takich konstrukcjach.

Najczęściej natomiast spotyka się z:

  • stalą nierdzewną,
  • impregnowanym drewnem,
  • tworzywami sztucznymi.

Cechą wspólną tych materiałów jest fakt, że są one dostatecznie trwałe, a jednocześnie łatwe w obróbce.

- Reklama -

Jaki wpływ na ławki miejskie z oparciem mają poszczególne materiały?

Drewniane siedzenia najczęściej spotykane są w parkach, na rynkach i innych, często uczęszczanych obiektach, które muszą być atrakcyjne dla mieszkańców nie tylko z uwagi na samą infrastrukturę. Chociaż zdecydowanie mniej odporne na złe warunki atmosferyczne od stali, drewno jest zaskakująco komfortowe, a na dodatek prezentuje się bardzo estetyczne, dzięki czemu tego typu ławki miejskie z oparciem mogą zostać wpasowane do wystroju swojego otoczenia.

Alternatywą są tu ławeczki stalowe. Charakteryzują się one wyjątkową odpornością na różne czynniki atmosferyczne oraz potencjalne uszkodzenia mechaniczne, jednak ich znaczną wadą jest ograniczony komfort, jaki oferują. Surowy metal jest problematyczny szczególnie przy kontakcie z nieprzyjemnym zakresem temperatur – zdecydowanie zbyt mocno nagrzewa się w upały, a przy przymrozkach jest faktycznie lodowaty. Ławki miejskie z oparciem wykonane ze stali są standardem w miejscach, gdzie solidność jest najważniejsza.

Pod wieloma względami za opcję pośrednią można uznać wyspecjalizowane tworzywa sztuczne, które stają się coraz popularniejsze w przypadku produkcji ławek. Są one względnie komfortowe, a zarazem wysoce odporne na szereg potencjalnie szkodliwych czynników. W odróżnieniu od metalu plastik nagrzewa i ochładza się znacznie wolniej i mniej intensywnie, a jego niska cena i przystępność jedynie zwiększają atrakcyjność tego typu tworzyw. Niestety, nie jest on tak solidny pod względem mechanicznym, nie posiada również tak przyjemnych dla oka walorów estetycznych, co klasyczne drewno.

Reasumując – każdy z dostępnych materiałów ma swoje wady oraz zalety, wybór jest zatem dokonywany zgodnie ze ścisłym przeznaczeniem ławki. Więcej informacji: https://konarch.pl/kategoria/lawki/lawki-miejskie/

Red.

- Reklama -

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.