- Reklama -

Obostrzenia przedłużone do 25 kwietnia

Ze względu na wydolność służby zdrowia i troskę o życie obywateli została podjęta decyzja o przedłużeniu większości obostrzeń do 25 kwietnia. W zakresie hoteli i noclegów dotychczasowe zasady bezpieczeństwa będą obowiązywać do 3 maja włącznie.

75,71 proc. zajętych łóżek covidowych, 78,94 proc. wykorzystywanych respiratorów – to liczby, które wskazują na wciąż duże obłożenie szpitali, mimo malejącej liczby nowych zachorowań.

– W tym tygodniu widzimy, że niestety liczba zachorowań się zwiększa. Natomiast te przyrosty są skutkiem “zaburzenia”, czyli okresu świąt. Dziś odnotowaliśmy ponad 21 tys. przypadków, o 6 tys. więcej niż przed tygodniem, przy blisko 100 tys. wykonanych testów – mówił Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej.

Co z majówką?

– Majówka będzie okresem wytężonej kontroli przez policję i sanepid. Jeżeli pomyślimy o dalszych luzowaniach, to regionalizacja obostrzeń będzie właściwym rozwiązaniem – informuje minister zdrowia.

Hotele, żłobki i przedszkola, sport

– Przedłużamy o dwa tygodnie, do 3 maja, restrykcje obowiązujące w hotelach i obiektach noclegowych – informuje minister zdrowia.

  • Hotele – obiekty noclegowe pozostają zamknięte do 3 maja włącznie. Wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach niektórych podróży służbowych – np. medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy. Dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu.
  • Żłobki i przedszkola – czynne od 19 kwietnia dla wszystkich dzieci.
  • Sport – działalność obiektów sportowych nadal jest ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia mogą się odbywać bez udziału publiczności. Zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria. Od 19 kwietnia dopuszczamy możliwość uczestnictwa dzieci i młodzieży we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy. Zgadzamy się również na uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu – limit do 25 osób.

Pozostałe zasady bezpieczeństwa – bez zmian

Dotychczasowe obostrzenia zostaną przedłużone do niedzieli 25 kwietnia 2021 r.

Handel – ograniczenia

- Reklama -

  • Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2000 mkw. pozostaną zamknięte.
  • Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.

W placówkach handlowych na targu lub poczcie obowiązują limity osób:

  • 1 osoba na 15 mkw. – w sklepach do 100 mkw,
  • 1 osoba na 20 mkw.  – w sklepach powyżej 100 mkw.

Kult religijny – w miejscach kultu religijnego obowiązuje limit osób – na 1 osobę musi przypadać 20 mkw. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Salony fryzjerskie i kosmetyczne  pozostają zamknięte.

Edukacja – uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego uczą się zdalnie.

Kultura – wciąż zamknięte są teatry, kina, muzea i galerie sztuki.

Szczepionki przeciw Covid-19 szansą na pokonanie pandemii

Wielką szansą na pokonanie pandemii są szczepionki. Do tej pory w polskich punktach szczepień wykonano ponad 7,7 mln zastrzyków. Ponad 2,1 mln osób przyjęło już dwie dawki szczepionki. II kwartał tego roku to zdecydowane przyspieszenie.

– Mamy dwa miesiące na wykonanie 12 milionów szczepień. Minister Dworczyk obiecał wykonanie 20 mln szczepień do końca czerwca – informuje minister zdrowia.

~Kuliński Michał

- Reklama -

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.