- Reklama -

- Reklama -

Pamięci żołnierzy wyklętych (film)

1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Należną żołnierzom niezłomnym cześć biłgorajanie oddali, składając kwiaty i uczestnicząc we Mszy św.

- Reklama -

1 marca przy ul Poprzecznej za Urzędem Gminy Biłgoraj, byłą siedzibą biłgorajskiego komendanta powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa, odbyła się pierwsza część obchodów upamiętniających żołnierzy niezłomnych. Przed pomnikiem ofiar NKWD i UB w Biłgoraju zostały złożone kwiaty i zapalone znicze.

 

– Pamiętając o tej ponadczasowej polskiej lekcji patriotyzmu, traktujmy ją jak naszą wspólną wielką historyczną odpowiedzialność, powinność wobec naszych rodzin i zadanie wobec Ojczyzny, wobec pamięci o żołnierzach wyklętych. Jak mawiał poeta, „Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci” – mówi Tomasz Książek, prezes ŚZŻAK Oddział Biłgoraj.

- Reklama -

Jak przypomina prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Oddział Biłgoraj, oprócz bezpośrednich tortur żołnierzy AK, żołnierzy wyklętych, wobec ich rodzin komuniści stosowali represje zbiorowej odpowiedzialności. Były to wyrafinowane metody i sposoby łamania ludzkich kręgosłupów moralnych, losów, karier i charakterów.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

– Córka żołnierza AK kpr. Wacława Kosmali ps. „Okrzeja” Anna Hawryluk po złożeniu podania o pracę w 1971 r. w Biłgoraju od inspektora Powiatowego Wydziału Oświaty usłyszała: pracę dla nauczycieli w Biłgoraju to my mamy dla swoich. Po zdanym egzaminie do Zespołu Szkół Elektrycznych przez syna żołnierza AK Franciszka Nizio 1 września 1973 roku od niedoszłej wychowawczyni Jerzy Nizio dowiaduje się, że nie będzie uczniem tej szkoły – dodaje prezes ŚZŻAK Oddział Biłgoraj.

Podkreślano, jak ważnym elementem polskiej historii jest patriotyzm. Następnie uczestnicy obchodów udali się do kościoła pw. Chrystusa Króla w Biłgoraju na Mszę św. w intencji Żołnierzy Wyklętych i Ojczyzny.

– Chcemy dzisiaj 1 marca, w Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych, uczcić ich pamięć. Chcemy podziękować Panu Bogu za synów polskiej ziemi, którzy nie poddali się, byli niezłomni i nie chcieli uznać podległości naszej ojczyzny. Prosimy, aby pamięć o nich nigdy nie przepadła – mówi ks. Radosław Sokołowski, wikariusz parafii pw. Chrystusa Króla w Biłgoraju.

~Kuliński Michał

- Reklama -

2 Komentarze
  1. Jan mówi

    To flota podwodna rzeki białej lady

  2. Rafał mówi

    Co to za marynarze gwiezdnej floty?

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.