- Reklama -

- Reklama -

Koniec ewidencji gruntów w Turobinie? – stanowisko starostwa

Mieszkańcy gminy Turobin są mocno zaniepokojeni. Niebawem z Urzędu Gminy w Turobinie ma zniknąć ewidencja gruntów. Dla całej społeczności oznacza to niemałe kłopoty. Po każdy dokument mieszkańcy, będą musieli jechać do Starostwa Powiatowego w Biłgoraju.

- Reklama -

Wśród miejscowej ludności mówi się, że samorząd powiatu planuje przenieść ewidencję gruntów do Biłgoraja. Niestety okazuje się, że to nie plotki, a decyzje władz powiatu. Porozumienie zawarte w 1999 roku pomiędzy władzami gminy Turobin a starostwa powiatowego ma być rozwiązane. Tym samym wydział ewidencji gruntów ma zniknąć z Urzędu Gminy w Turobinie do końca stycznia.

Mieszkańcy gmin Turobin są temu zdecydowanie przeciwni. W pierwszych dniach stycznia skierowali na ręce starosty biłgorajskiego Andrzeja Szarlipa pismo, w którym wyrażają swoją dezaprobatę do tego pomysłu. – Zwracamy się do Pana z uprzejmą prośbą o nierozwiązywanie porozumienia w sprawie prowadzenia spraw dotyczących zadań z zakresu geodezji zawartego w dniu 30 kwietnia 1999 roku pomiędzy Starostą Biłgorajskim, a wójtem Gminy Turobin – proszą mieszkańcy. Wskazują, że posiadanie w Urzędzie Gminy ewidencji gruntów w sposób oczywisty ułatwia codzienne funkcjonowanie mieszkańcom. – W przypadku rozwiązania porozumienia mieszkańcy zmuszeni będą z każdą sprawą związaną z ewidencją gruntów udawać się do Biłgoraja. Jak wiadomo jest to dość znaczna odległość, nawet około 60 km z najdalszych miejscowości naszej gminy. Wielu mieszkańców  to osoby starsze, niezmotoryzowane. Komunikacja publiczna do Biłgoraja również nie jest łatwo dostępna dla wszystkich – dodają. Podkreślają, że rozwiązanie takie spowoduje wiele problemów w załatwianiu codziennych spraw.

Podnosimy zdecydowany sprzeciw w zakresie rozwiązania i przekazania ewidencji gruntów do Starostwa. Pan jako starosta powinien ułatwiać mieszkańcom życie a nie utrudniać i realizować swoje zamierzenia dla dobra dla mieszkańców. Rozwiązanie porozumienia nie jest dla starosty obligatoryjne, ponieważ zostało ono zawarte w 1999 roku funkcjonuje i może funkcjonować dalej z pożytkiem dla mieszkańców – twierdzą zbulwersowani mieszkańcy. Pod pismem złożyli blisko 1500 podpisów. Dokument ten trafił również do Wojewody Lubelskiego, Rady Powiatu w Biłgoraju oraz Zarządu Powiatu w Biłgoraju.Przeciwny temu rozwiązaniu jest również wójt gminy Turobin Andrzej Kozina. – Jesteśmy przeciwni takiemu pomysłowi. Wprowadzi to zamieszanie i chaos, a przede wszystkim utrudni funkcjonowanie mieszkańcom. W tej chwili mieszkańcy mają wygodnie bo wydajemy np. wypisy z ewidencji gruntów od ręki. Są miejscowości, które od Biłgoraja są oddalone nawet o 60 km. To duże utrudnienie, szczególnie dla osób starszych – zaznacza. Podkreśla, że ewidencja gruntów prowadzona jest w gminach powiatu, które mają zdecydowanie bliżej do Biłgoraja niż mieszkańcy Turobina. Dlatego też wójt Kozina nie rozumie decyzji starosty.

 

STANOWISKO STAROSTWA POWIATOWEGO

toyota Yaris

Zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. 2019 poz. 725 z późn. zm.) Starosta jest organem odpowiedzialnym za prowadzenie Powiatowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego, w skład którego wchodzi w szczególności ewidencja gruntów i budynków.

Prowadzenie ewidencji gruntów i budynków, w tym tworzenie, prowadzenie i udostępnianie baz danych, o których mowa w art. 4 ust. 1a pkt. 2 należy do zadań zastrzeżonych przez ustawę dla Starosty, jak wynika z art. 7d pkt. 1 powołanej ustawy.

Zgodnie z przepisami Starosta ma obowiązek przeprowadzania modernizacji gruntów i budynków na obszarach poszczególnych obrębów ewidencyjnych, celem dostosowania baz danych objętych tą ewidencją do obowiązujących standardów technicznych. Celem modernizacji jest m.in. utworzenie numerycznych baz danych, które stanowią część składową zarówno mapy ewidencyjnej, jak i zasadniczej, które w postaci analogowej mogły być prowadzone do dnia 31 grudnia 2016 r. Obecnie w powiecie biłgorajskim modernizacją EGiB objęte są gminy Obsza, Łukowa, Józefów, Tereszpol, Księżpol oraz gmina wiejska Biłgoraj.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Szacowany koszt wykonania modernizacji EGiB na obszarze gminy Turobin wynosi około 6 mln zł. Starosta, jako Organ odpowiedzialny za prowadzenie powiatowego zasobu geodezyjno-kartograficznego, ma możliwość pozyskiwania środków finansowych z budżetu państwa, Funduszu Gospodarki Zasobem Geodezyjnym i Kartograficznym oraz Unii Europejskiej na cele związane między innymi z prowadzeniem EGiB.

Na mocy uchwały nr VIII/23/99 Rady Powiatu w Biłgoraju z dnia 30 kwietnia 1999 r. Starosta przekazał swoje zadania i kompetencje również innym gminom: Aleksandrów, Biszcza, m. Frampol, Frampol, Goraj, Łukowa, Potok Górny, m. Tarnogród, Tarnogród, Turobin. Do dnia dzisiejszego jedynie Wójt Gminy Turobin nie rozwiązał ww. porozumienia. Niezrozumiałe jest dla Starosty działanie Wójta Gminy Turobin, poprzez utrudnianie przejęcia EGiB, bowiem jako organ administracji publicznej powinien on dążyć do poprawnego wykonywania przepisów prawa, mając przy tym na względzie interes społeczny.

Starosta, chcąc dopełnić obowiązku wynikającego bezpośrednio z ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne poprzez: doprowadzenie powiatowej bazy EGIB do jednolitości, aktualności i utrzymania jej w należytym stanie, pozwalającym na udostępnianie danych i materiałów we właściwej formie; doprowadzenie baz danych do zgodności z obecnie obowiązującymi standardami technicznymi; zachowanie spójności dokumentów z danymi w Ośrodku; jak również w celu sprawowania należytej kontroli nad poprawnością wykonywania zadań zastrzeżonych dla Starosty z zakresu geodezji i kartografii i mając jednocześnie na względzie dobro obywateli i poprawne funkcjonowanie rejestru EGiB; pozostaje na stanowisku, iż zasadnym jest, aby rejestr ewidencji gruntów i budynków prowadzony był przez Starostę Biłgorajskiego.

Ponadto nadmienić należy, iż wszystkie sąsiednie powiaty graniczące z powiatem biłgorajskim prowadzą ewidencję gruntów i budynków w Starostwach Powiatowych. Obecnie wyłącznie gmina Turobin oraz gmina Goraj prowadzą w imieniu Starosty ewidencję gruntów i budynków, przy czym porozumienie z Wójtem Gminy Goraj zostało już rozwiązane i z dniem 1 lutego 2020 roku ewidencja gruntów i budynków gminy Goraj zostanie przeniesiona do Starostwa Powiatowego w Biłgoraju.

 

Grzegorz Winnicki

Rzecznik Prasowy

 

 

- Reklama -

3 Komentarze
  1. DK mówi

    Trzeba zmienić starostę bo przez takie decyzje prezydent Duda przegra wybory. Starosta powinien pomagać ludziom na miejscu w gminie a nie robić takie trudności dla mieszkańców.

  2. Adam mówi

    Kiedy ktoś zastanowi się i zmieni starostę ? Ile jeszcze takich i innych decyzji zanim PiS zrozumie że traci wyborców?

  3. Ja mówi

    W Potoku Górnym zlikwidowali geodezję jak nowa władza przyszła i też do Biłgoraja musimy jeździć. Bo niby koszty utrzymania były jakie były.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.