- Reklama -

- Reklama -

Kiedy rozebrać choinkę? Tradycja wyznacza konkretne daty

Choinka jest to jeden z najpopularniejszych symboli Bożego Narodzenia. Każdy z nas wie, że ubieranie choinki powiązane jest z tradycją. Nie każdy jednak słyszał o tym, że jej rozbieranie również jest z nią powiązane. Zastanawiasz się nad tym, do kiedy choinka w domu może przypominać nam o świętach, które minęły? Wyznaczone są trzy daty.

- Reklama -

Większość z nas wie o tym, kiedy należy ubrać choinkę. Dzień ten wskazuje nam tradycja, która pielęgnowana jest od wielu pokoleń. Chociaż zdarzają się odstępstwa od reguły, to duża część z nas ubiera ją w wigilijny poranek. Większość z nas nie wie jednak, że tradycja mówi również o tym, kiedy powinniśmy ją rozebrać.

Do kiedy choinka w domu? Pierwsza data już za nami

Mulawa podziękowania

Jeżeli w twoim domu wciąż stoi świąteczne drzewko, to znaczy, że ominąłeś datę wyznaczoną na jej rozebranie, która jest najbardziej popularna. Jest to Objawienie Pańskie, czyli tzw. święto Trzech Króli. Wypada ono rokrocznie 6 stycznia. Dzień ten jest szczególny dla chrześcijan, ponieważ przypomina chrześcijanom akt objawienia Boga. Święto to nawiązuje również do opowieści o Mędrcach ze Wschodu, którzy udali się do Betlejem, by oddać cześć Jezusowi.

Ubranie choinki a jej rozbieranie. Druga data

Kolejna data, mówiąca o tym kiedy możemy rozebrać choinkę z ozdób świątecznych, jest przesuwna. Jest to Chrzest Jezusa Chrystusa, nazywany również świętem Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta ma datę ruchomą i wypada w pierwszą niedzielę po święcie Trzech Króli. W 2022 roku będzie to 9 stycznia.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Kiedy rozebrać choinkę, jeżeli nasze drzewko wciąż ładnie wygląda?

Jeżeli nasze drzewko wciąż wygląda ślicznie, my nie chcemy go wyrzucać, możemy skorzystać z trzeciej daty. Jest to Ofiarowanie Pańskie, czyli święto Matki Boskiej Gromnicznej. Przypada ono co roku na dzień 2 lutego. Odprawiana uroczystość nawiązuje do Ewangelii wg Świętego Łukasza i historii ofiarowania Jezusa w Świątyni Jerozolimskiej.

red. 

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.