- Reklama -

Jest ich już 30 tysięcy

W miniony weekend ponad 1200 żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady OT doskonaliło swoje umiejętności bojowe na planowych ćwiczeniach bojowych. WOT ponadto świętowały przyjęcie w swoje szeregi 30-tysięcznego terytorialsa.

W dniach 27-29 sierpnia br. w kilku lokalizacjach naszego regionu odbyły się planowe ćwiczenia na poziomie specjalisty oraz szkolenia zgrywające. W swoich stałych rejonach odpowiedzialności szkolili się terytorialsi z batalionów lubelskiego, dęblińskiego, chełmskiego oraz zamojskiego – w sumie blisko 800 żołnierzy. Dodatkowo ponad 400 żołnierzy z batalionu lubelskiego i bialskiego ćwiczyło w ramach szkolenia zintegrowanego, m.in. na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie.

Z kolei na terenie gminy Komarów 27 sierpnia br. już po raz piąty odbyły się ćwiczenia „Huzar”. Terytorialsi z Zamościa mieli okazję doskonalić swoje umiejętności bojowe i współdziałanie z wojskami operacyjnymi. W ćwiczeniach wzięli udział żołnierze z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej i 2 Pułku Rozpoznawczego z Hrubieszowa. Terytorialsi czerpali z doświadczeń wyszkolonych żołnierzy grupy dalekiego rozpoznania, a w szczególności z praktyk dotyczących, prowadzenia działań rozpoznawczych, w tym nawigacji lądowej oraz rozpoznawania drogi marszu i obiektów.

WOT liczy już 30 000 żołnierzy!

- Reklama -

W miniony weekend liczebność Wojsk Obrony Terytorialnej przekroczyła 30 000. To ważny krok na drodze osiągania zdolności operacyjnych formacji, dla której na tym etapie budowy właśnie nasycanie personelem jest jednym z najważniejszych zadań.

WOT jest formacją z coraz silniejszymi korzeniami w lokalnych społecznościach, które dzięki lokalnym strukturom WOT wzmacniają swoją odporność. Warto podkreślić, że służba w WOT cieszy się dużym zainteresowanie wśród osób młodych – 8% żołnierzy to uczniowie szkół średnich, a 19% to studenci. Co trzeci żołnierz ma wyższe wykształcenie. Blisko 19% żołnierzy WOT stanowią kobiety.

Na koniec bieżącego roku dowództwo WOT planuje osiągnąć liczebność 32 tys. żołnierzy.

kpt. Damian STANULA, 2 LBOT 

- Reklama -

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.