- Reklama -

Jaka będzie twoja emerytura?

Trzy tygodnie przed wyznaczonym terminem Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył wysyłkę 18,5 mln listów z „Informacją o stanie konta ubezpieczonego”. Ostatnie pisma powinny dotrzeć do klientów ZUS w najbliższą środę.

 

Zgodnie z planem wysyłka miała zakończyć się 31 sierpnia. Jednak już w piątek (9 sierpnia) ZUS przekazał na pocztę ostatnie 200 tysięcy listów. Powinny dotrzeć do klientów najpóźniej do środy. W sumie instytucja wysłała od czerwca 18,5 mln pism, zawierających informację o środkach zgromadzonych na kontach osób ubezpieczonych. Kolejne ponad 2 mln osób odebrało informację przez Internet, za pośrednictwem własnego profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. W województwie lubelskim informacja trafiła do około miliona ubezpieczonych. – Teraz najważniejsze jest to, żeby nasi klienci przeczytali list, a nie odłożyli go na bok. List zawiera bowiem istotne informacje o ich przyszłości emerytalnej. Nikt za nas tej przyszłości nie zbuduje, ważne więc, by starać się ją kształtować – dodaje prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Co jest w informacji od ZUS?

Informacja opisuje łączny stan konta emerytalnego na 31 grudnia 2018 roku. Zawiera również zestawienie składek emerytalnych z ubiegłego roku w podziale na miesiące. Dokument wskazuje też, ile składek ubezpieczony zgromadził na subkoncie w ZUS oraz jaką kwotę Zakład przekazał do otwartego funduszu emerytalnego.

- Reklama -

Ubezpieczeni, którzy na koniec ubiegłego roku mieli co najmniej 35 lat, dostają także wyliczenia tak zwanej hipotetycznej emerytury. Jeden wariant pokazuje, co by było, gdyby ubezpieczony już teraz przestał pracować. Drugi wariant prognozuje, jakiej kwoty mógłby się spodziewać, pracując do ukończenia wieku emerytalnego i dalej odprowadzając składki (w uśrednionej wysokości z poprzednich lat pracy). Warto więc pamiętać, że te wyliczenia to tylko prognoza. Będzie się zmieniać wraz z kolejnymi wydarzeniami w życiu zawodowym przyszłego emeryta.

 

Małgorzata Korba

rzecznik ZUS w województwie lubelskim

*

- Reklama -

1 komentarz
  1. Janina mówi

    Ta na bzdurne listy które niczego nie wnosza, tylko wkurzaja ludzi bo jak sie dowiem ze po 40 latach pracy dostane 1200zł emerytury to zawał murowany gdyz gdybym doczekał do emerytury to i tak bedzie głodowa.
    A tak apropo w jakim świecie my zyjemy ze jak dziadowalismy za komuny później po obaleniu komuny tez dziadowalismy bo dorabiali sie cwaniacy i złodzieje. teraz mamy demokracje i tez dziadujemy bo zarobic 2tys zł na miesiac i przezyc za to to moze jeszcze nie cud ale cos ledwo mozliwe, A jak sie ma rodzine to sie juz robi ciezko. A zarobic wiecej nie ma gdzie chyba za na saxach.Czemu tak jest ze tak mało zarabiamy czemu zarobki u nas wschodnie a ceny zachodnie albo wyzsze. Obiecywano nam juz od 20 lat ze bedzie lepiej sie zyło ze mamy juzjuz prawie ze dobrobyt. Ta w dobrobycie zyja ci co przy korycie. A reszta. No cóz reszta czyli zwyczajni ludzie zarabiaja grosze i licza czy wystarczy od 1 do pierwszego.Emeryci obracaja swoje grosze po 3 razy. Taki to mamy dobrobyt.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.