- Reklama -

- Reklama -

Gospodarka leśna prowadzona przez Nadleśnictwo Biłgoraj

W miniony piątek 8 października w Pawilonie Promocji Gospodarki Leśnej Nadleśnictwa Biłgoraj odbyło się spotkanie z przedstawicielami firm współpracujących z Nadleśnictwem. Wydarzenie odbyło się pod hasłem „Lasy Państwowe – Dobry Gospodarz”.

- Reklama -

– Firmy Zakłady Usług Leśnych wykonują zadania gospodarcze na rzecz Nadleśnictwa Biłgoraj w zakresie zrywki pozyskania drewna oraz hodowli i ochrony lasu, a także budowę i remonty dróg. Odbiorcy to w większości zaopatrujący się w surowiec drzewny z terenów pochodzących z Nadleśnictwa Biłgoraj. Jest to surowiec dobrej jakości, cechujący się zbitą strukturą drewna, a także małą ilością sęków. Drewno prowadzone jest zgodnie z hodowlą lasu, a powstanie dobrej jakości drzewostanów gwarantuje gospodarka leśna wypracowana przez polskich naukowców – wyjaśniał Andrzej Borowiec, nadleśniczy Nadleśnictwa Biłgoraj.

W spotkaniu wzięli udział pracownicy Nadleśnictwa Biłgoraj: nadleśniczy Andrzej Borowiec, zastępca nadleśniczego Mariusz Szabat, główna księgowa Justyna Niedźwiecka, inżynier nadzoru Krzysztof Gronek, inżynier nadzoru Jan Kowal. Obecni byli również burmistrz miasta Biłgoraja Janusz Rosłan, a także przedstawiciele grup nieformalnych. Burmistrz, zabierając głos, przybliżył obawy wynikające z ustawy Polski Ład, co jego zdaniem w efekcie przełoży się na utratę 6 mln 340 tys. zł. i wpłynie na brak środków na inwestycje. Ponadto stwierdził, że środki, które otrzyma wystarczą na samo administrowanie.

Stanowisko swoje podczas spotkania przedstawili również przedstawiciele przedsiębiorców i usługodawców, którzy potwierdzili, że gospodarka leśna prowadzona przez Nadleśnictwo Biłgoraj prowadzona jest na wysokim poziomie z zachowaniem zasad gospodarczych, co skutkować będzie pozyskaniem odnawialnego materiału budulcowego z zachowaniem zasad ochrony środowiska.

- Reklama -

Na zakończenie spotkania nadleśniczy zaznaczył, że potencjał rozwoju lokalnego leży właśnie w lasach, a mądra produkcja i gospodarka leśna doprowadzi do tego, że nasz region będzie się dobrze rozwijał. Region biłgorajski słynie z produkcji materiałów drzewnych pochodzących z drewna. – Jesteśmy potentatem produkcji palet, więźby dachowej, drzwi, stolarki okiennej oraz opakowań. Z branżą leśną związanych jest szereg podmiotów, m.in. zakłady usług leśnych, tartaki, transport drogowy, obróbka drewna oraz handel, tj. sprzedaż paliw, wynajem lokali, sklepy motoryzacyjne. W efekcie szereg podmiotów płaci podatki dla miasta Biłgoraja. W całej branży leśnej i obsłudze branży leśnej pracuje kilka tysięcy osób. Zniszczenie łańcucha powiazań doprowadzi do likwidacji dużej ilości firm, a co za tym idzie, spowoduje utratę pracy przez osoby zatrudnione w tych firmach. W naszym regionie powinniśmy stawiać na rozwój branży leśnej, drzewnej i rolnictwa gdyż mamy potencjał w tych dziedzinach – podsumował nadleśniczy
Zamykając spotkanie zaapelował również o wyrozumiałość i współpracę oraz podziękował zebranym za przybycie.

red. 

- Reklama -

1 komentarz
  1. Bjm mówi

    Właściwie, to jaki cel miało to spotkanie, oprócz tego, że panowie pili sobie z dzióbków? Poza tym tytuł tego spotkania: „Lasy Państwowe – Dobry Gospodarz” praktycznie wykluczyło jakąkolwiek nadziejęna dyskusję, bo w tytule od razu teza została udowodniona.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.