- Reklama -

- Reklama -

Fundusze Europejskie w walce z bezrobociem

W naszym regionie od kilku lat notujemy spadek bezrobocia. Jednak nie wszyscy odnajdują się na rynku pracy. Niskie kwalifikacje, długoletnie bezrobocie czy bezdomność często uniemożliwiają wyjście z trudnej sytuacji życiowej. Są to osoby, które chcą wejść na rynek pracy i się na nim utrzymać, ale nie wiedzą, jak to zrobić. Dzięki Funduszom Europejskim możemy im pomóc.

- Reklama -

Zacząć jak najlepiej

Zespół Szkół nr 1 w Hrubieszowie ma długą historię. Od lat kształci zawodowców osiągających sukcesy w swoich dziedzinach. Jednym z nich jest Kuba, który łączy naukę zawodu z pracą w jednej z hrubieszowskich restauracji. Angażuje się również w akcje charytatywne, takie jak festiwal „Lubelscy Kucharze Dzieciom”. Szkoła bardzo go wspiera. W hrubieszowskim ZS podobnych historii jest dużo więcej, bo absolwenci raczej nie mają problemu ze znalezieniem pracy. – Mamy świetne pracownie i nauczycieli – mówi Adam, inny uczeń tutejszego technikum. – Ja akurat zawsze chciałem się zajmować informatyką, więc rodzice namówili mnie, żebym zapisał się do „jedynki”, bo to najlepsze miejsce, żeby zacząć – dodaje. Od kilku lat klimat wokół szkół zawodowych zmienia się na lepsze. Dzięki dużym inwestycjom i kompleksowym przemianom zawodówki wracają do łask. Pracodawcy potrzebują wykwalifikowanych pracowników, którzy na stanowisku odnajdą się od razu po ukończeniu szkoły. Zespół Szkół numer 1 w Hrubieszowie otrzymał niedawno dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego w ramach działania  Kształcenie zawodowe na projekt o wartości prawie 2 milionów złotych. Jego celem jest dostosowanie oferty edukacyjnej do potrzeb rynku pracy, m.in. poprzez zakup nowego wyposażenia do pracowni (tablice interaktywne, telewizory, laptopy) oraz organizację stażów i praktyk dla uczniów. – Nowe komputery to zawsze dobra inwestycja – cieszy się Adam. Doświadczenie zebrane w szkole na pewno przyda się w przyszłości.

Fundusze Europejskie dla potrzebujących

Z dotacji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego korzystamy wszyscy. Dotyczy to także osób zagrożonych ubóstwem albo bezskutecznie poszukujących pracy. Dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Tomaszowie Lubelskim realizowany jest projekt „ZaczynaMy OdNowa”, którego celem była aktywizacja zawodowa 50 mieszkańców miasta z terenów objętych problemami społecznymi: osiedla Koszary, alei Sportowej czy ulic Brygady i Rybickiego. – Wiele osób u nas potrzebuje pomocy – mówi pani Alina, mieszkanka bloku przy Sportowej. Opowiada też o sąsiadce, która wzięła udział w projekcie tomaszowskiego MOPSU. – Długo nie mogła znaleźć żadnej pracy. Dobrze, że pojawiła się taka możliwość – przyznaje. „ZaczynaMy OdNowa” to jedna z wielu podobnych inicjatyw na terenie województwa. Projekt uzyskał wsparcie w ramach działania Aktywne włączenie, a kwota dofinansowania wyniosła niemal pół miliona złotych.

Ty też możesz otrzymać pomoc

- Reklama -

Jeżeli jesteś w trudnej sytuacji życiowej i zawodowej, pamiętaj, że dzięki Funduszom Europejskim są ludzie, którzy chcą Ci pomóc. Projekty realizowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego ułatwią Ci lepszy start czy powrót do aktywności zawodowej. Wystarczy wejść na stronę rpo.lubelskie.pl lub skontaktować się z jednym z Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich. Znajdziesz tam informacje o beneficjentach, którzy realizują unijne programy w Twojej okolicy.

Ty też możesz pomagać!

Chcesz pomagać bezrobotnym, osobom w trudnej sytuacji życiowej lub materialnej? Brakuje Ci funduszy? Złóż wniosek o dofinansowanie w ramach działań współfinansowanych przez Fundusze Europejskie!
Zapoznaj się z planem naborów na najbliższy rok i działaj! Nie zwlekaj, będziesz mieć więcej czasu na diagnozę potrzeb grupy docelowej i przygotowanie wniosku.

Szczegółowy plan naborów na 2019 rok znajdziesz na stronie: https://rpo.lubelskie.pl/dokument-81-harmonogram_naboru_wnioskow.html

Dowiedz się więcej na: www.rpo.lubelskie.pl i LubelskieFunduszeEuropejskie

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.