Euroopieka baner główny

- Reklama -

„Diabełki” na pożegnanie roku

Od niepamiętnych czasów na gorajskim rynku w sylwestrowy wieczór spotykają się Stary i Nowy Rok w towarzystwie czarownic, diabłów i aniołów. To jedyne w swoim rodzaju widowisko w naszym regionie.

31 grudnia gorajski rynek zamienia się w scenę teatralną, na której dokonuje się symboliczne przejęcie władzy przez Nowy Rok i spalenie Starego Roku a wraz z nim wszystkiego, co było złe przez cały ubiegły rok.

- Reklama -

Tradycyjnie po nieszporach mieszkańcy gminy zbierają się tłumnie na gorajskim rynku i uczestniczą w pożegnaniu mijającego roku i powitaniu Nowego Roku. Widowisko zwane „Diabełkami” tworzą młodzi mieszkańcy Gminy z pomocą Ochotniczej Straży Pożarnej w Goraju i Gminnego Ośrodka Kultury w Goraju.
Akcja „Diabełków” rozgrywa się tuż po zmroku. Stary Rok w towarzystwie diabłów trzy razy objeżdża na ciągniku gorajski Rynek, nie chcąc pogodzić się z faktem, że to już ostatnie godziny jego panowania. Później na rynku prowadzone są dialogi. Diabły, wiedźmy, Żyd wytykają błędy, natomiast aniołowie stają w obronie Starego Roku. Ich rozmowa najczęściej jest burzliwa i dotyczy dokonań (udanych i nieudanych) Starego Roku. Scenariusz każdego roku jest modyfikowany, tak aby wpasował się do aktualnej sytuacji gospodarczej, politycznej i społecznej Goraja oraz kraju.
Na koniec o północy na rynku rozpalane było ognisko, które jest symbolem końca i początku. Wyła syrena strażacka oraz biły dzwony.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.