- Reklama -

- Reklama -

Czy warto zamówić kontener podczas remontu?

Zamówienie kontenera do wywozu odpadów, które generują się podczas remontu mieszkania, jest coraz powszechniejszym sposobem na utylizację starych płytek, ceramiki, betonu, farb. Przydaje się też podczas remontów na działkach, na przykład podczas wywozu ziemi, kamieni czy starych mebli z altanki. Oto powody, dla których kontener jest idealnym sposobem na pozbycie się tego typu odpadów.

Zgodnie z prawem, czyli kiedy kontener jest konieczny

Należy pamiętać o tym, że korzystanie z kontenerów nie jest jedynie kwestią osobistego wyboru. Zamówienie kontenera bywa umocowane względami prawnymi. Do kubłów na odpady komunalne wrzucać można jedynie te odpady, które podchodzą z gospodarstw domowych i są efektem codziennego funkcjonowania. Mamy obecnie obowiązkową segregację, która uwzględnia osobne kubły na papier, metal i tworzywa sztuczne, szkło, odpady bio i odpady mieszane. Śmieci, które powstają na skutek prac remontowych, nie zaliczają się do odpadów komunalnych i nie można – zgodnie z przepisami prawa – wyrzucić ich do wspomnianych kubłów. Fakt, że luksfery, których podczas remontu się pozbywamy, wykonane są ze szkła, nie upoważnia nas do skorzystania z kubła na odpady szklane. Luksfery zawierać mogą bowiem dodatkowe elementy, które nie powinny się znaleźć w pojemnikach na śmieci komunalne – fragmenty gipsu, betonu, kleju. Jeśli nasze śmieci remontowe trafią do zwykłego śmietnika, możemy zostać ukarani. Jedyny legalny sposób na pozbycie się tego typu odpadów to kontener na gruz.

Kary za brak kontenera

Jeśli mimo obowiązujących przepisów wyrzucimy nasz gruz czy inne odpady, powstałe na skutek remontu, do zwykłego śmietnika zamiast specjalnego kontenera, nałożone mogą być na nas surowe kary. Za wrzucenie gruzu do kubła na odpady komunalne grozi mandat w wysokości nawet 500 zł. W przypadku, kiedy podrzucimy gruz na sąsiednie posesje – co jest moralnie naganne – kary mogą być jeszcze surowsze, bo mogą dochodzić do 5000 zł. A co, jeśli przetrzymamy gruz np. na własnej działce, na własnym podwórku? Wiele osób błędnie sądzi, że skoro posiada ziemię na własność, to może nią dysponować w dowolny sposób, w tym przechowywać cokolwiek, powołując się na prywatność. Błąd. Przetrzymywanie gruzu jest zagrożone karą. Dlaczego? Skład naszych odpadów może wpływać niekorzystnie na glebę i środowisko, które, można powiedzieć, jest wartością wspólną, nadrzędną. Nawet jeśli posiadamy daną ziemię na własność, to wciąż nie wolno nam szkodzić ekosystemowi. Za przechowywanie gruzu na własnym podwórku moglibyśmy zapłacić karę w wysokości 1500 zł.

Kontener to gwarancja odpowiedniej utylizacji

- Reklama -

Skoro o ekologii mowa, to warto wspomnieć, że wywóz kontenera z odpadami przez przeszkoloną firmę jest w pełni bezpieczny dla środowiska. Firma odbierająca pojemnik na gruz posiada wszystkie niezbędne pozwolenia na transport odpadów, a te trafiają do odpowiednich sortowni, w których poddawane są recyklingowi.

Śmieci dzielone są według surowca, z którego są wykonane, np. na stal, metale kolorowe żeliwo, drewno, szkło, plastik, beton. Po obróbce recyklingowej surowce wtórne pozyskane z  remontowych śmieci kierowane są do ponownego użycia.

Odpowiednie metody recyklingu, dostosowane do materiału, z którego będą odzyskiwane surowce, owocuje wtórnym powstaniem płyt wiórowych, cegieł, podsypek pod kostki brukowe i wiele innych przydatnych materiałów. Ze starych, zużytych mebli powstać mogą drewniane deski czy inne elementy drewnopodobne.

Wypożyczenie jest proste!

Na koniec pozostaje kwestia natury praktycznej – skoro korzystanie z kontenera do składowania śmieci po remoncie jest wymagane prawnie, skoro kontener jest gwarancją tego, że śmieci zostaną w odpowiedni sposób zutylizowane, to nie ma innego wyjścia, jak dostosowanie się do tych wymogów. Ale czy wynajęcie kontenera jest problematyczne? Doświadczenie wielu remontowych majsterkowiczów podpowiada, że wprost przeciwnie. Najczęściej wystarczy kontakt z odpowiednią firmą oferującą pojemniki. Można liczyć na pomoc przy wyborze odpowiedniej kubatury pojemnika. Następnie wystarczy przekazać adres podstawienia i czas odbioru. Gotowe!


- Reklama -

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.