- Reklama -

- Reklama -

Czujka może uratować życie

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Biłgoraju informuje o nowej ogólnopolskiej kampanii edukacyjno-informacyjnej prowadzonej przez Państwową Straż Pożarną pod nazwą "Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa".

- Reklama -

– Powyższa kampania dotyczy rozpoczynającego się sezonu grzewczego i ma na celu uświadomienie społeczeństwu zagrożeń wynikających ze wzmożonego ryzyka powstania pożarów w budynkach mieszkalnych jak również ze zdarzeniami związanymi z tlenkiem węgla – informuje mł. bryg. Albert Kloc, oficer prasowy KP PSP w Biłgoraju, 

Użytkowanie urządzeń ogrzewczych w domach mieszkalnych to co roku okres zwiększonej ilości pożarów i zdarzeń związanych z zatruciem tlenkiem węgla popularnie nazywanym CZADEM. W tym okresie najczęściej dochodzi do powstania pożarów w wyniku wad albo niewłaściwej eksploatacji urządzeń ogrzewczych elektrycznych, gazowych i pieców na paliwo stałe. Jednocześnie odnotowywany jest także wzrost liczby śmiertelnych zatruć tlenkiem węgla określanym jako „cichy zabójca” z uwagi na swoje właściwości, gdyż jest niewidoczny i nie ma smaku ani zapachu. Tlenek węgla powstaje w wyniku niecałkowitego spalania paliwa, np. w wyniku niesprawnych wentylacji w kotłowni, łazienkach bez dostatecznej wentylacji, w których zainstalowany jest piecyk gazowy. Ma silne własności toksyczne. Wdychanie nawet niewielkiej ilości tlenku węgla może spowodować zatrucie, silny ból głowy, wymioty, zapadnięcie w śpiączkę, a nawet śmierć.

 

toyota Yaris

Bardzo skutecznym zabezpieczeniem przed niebezpieczeństwem zatrucia się tlenkiem węgla i pożarem są elektroniczne czujki tlenku węgla oraz czujki dymu. Przedmiotowe czujki wyposażone są w akustyczny sygnalizator, tzw. „syrenę” alarmującą mieszkańców o ewentualnym zagrożeniu. Należy je instalować w korytarzach, najlepiej w pobliżu sypialni, aby ostrzeżenie nadeszło w porę. Zakup i instalacja takich czujek pozwala niejednokrotnie na ocalenie mienia oraz tego, co jest bezcenne – naszego życia. Komenda

Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Biłgoraju apeluje do mieszkańców miasta Biłgoraj i powiatu biłgorajskiego o szczególną ostrożność i przestrzeganie instrukcji obsługi pieców ogrzewczych na paliwo stałe i gazowe użytkowanych w budynkach jednorodzinnych.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Przepisy prawne, które regulują zakres: § 34 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 07 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109 poz. 719), w obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:
co najmniej raz na 3 miesiące w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),
co najmniej raz na 6 miesięcy w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym,
co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych,
co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.
Art. 62 ust. 1 pkt 1 c ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (jednolity tekst Dz. U. z 2018 r. Nr 1202 ze zm.) zobowiązuje właścicieli i zarządców bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.