- Reklama -

- Reklama -

Czekoladowe szachy

Miłą, słodką niespodziankę najmłodszym uczestnikom XXII Memoriału Stefana Knappa, poświęconego 101. rocznicy odzyskania niepodległości, sprawiła Ewa Gleń- Maciocha. Zawody wygrał mistrz ze Lwowa Nazar Ustianovich.

- Reklama -

Przebieg tego wydarzenia był mniej więcej taki. Tuż przed zakończeniem turnieju dzieci do lat 10 w sali gry pojawiły się duże „tajemnicze” opakowania. Okazało się, że ich zawartość jest jeszcze bardziej tajemnicza, znajduje się w nich bowiem 30 szachownic z figurami szachowymi naturalnej wielkości z masy czekoladowej! Dyspozycja darczyńcy zakładała, że 18 kompletów przeznacza na nasz turniej, zaś 12 pozostałych na XIX Szkolne Szachowe Mistrzostwa Powiatu, zaplanowane do rozegrania na 26 listopada w Biszczy.

W imieniu dzieci i własnym (jako organizatora) serdecznie dziękuję za kosztowny prezent i gratuluję zaskakującego (typowo szachowego) pomysłu.

Fundatorka jest mamą niespełna 7-letniej  Aurelii, która reprezentuje Przedszkole Bambini w Biłgoraju. Niestety, choroba nie pozwoliła jej na udział w tych rozgrywkach, grała natomiast miesiąc temu w XXV Memoriale Aleksandra Bełżka, gdzie zajęła II miejsce z dorobkiem 3 pkt.

Tegoroczna edycja XXII Memoriału Stefana Knappa wyróżniała się bardzo małym uczestnictwem szachistów spoza Biłgoraja. Powodem były liczne imprezy w Lublinie, Tomaszowie Lub., Chełmie i na Podkarpaciu. Pozwoliło to miejscowym na uzyskiwanie wyższych lokat, ale nie na tyle, aby doświadczony mistrz z Ukrainy nie mógł odnieść stosunkowo łatwego zwycięstwa. Pozostała nam jedynie walka o dalsze czołowe miejsca. Walczono zatem z wielką zaciętością do ostatniej rundy, o czym świadczą minimalne różnice punktowe. Po cichu liczyliśmy na to, że może bracia Hubert i Konrad Muchowie, może Jerzy Strzałka czy Dariusz Wróbel poskromią mistrza. Okazało się, że jeszcze nie teraz, gdyż mistrz zapewnił sobie zwycięstwo na rundę przed końcem turnieju.

Wyniki, kategoria open:

  1. Nazar Ustianovich (Lwów) – 8 pkt. z 9 możliwych.
  2. Konrad Mucha – 7,5 pkt.
  3. Dariusz Wróbel – 6,5 pkt.
  4. Albin Jaworski – 6 pkt.
  5. Jerzy Strzałka – 5,5 pkt.(wszyscy BCK)
  6. Jan Swacha – 5,5 pkt. (Janów Lubelski)

W kategorii chłopcy do lat 18 najlepszy okazał się Konrad Mucha (II miejsce, kat. open), przed Mateuszem Łozińskim, Adrianem Muchą i Jakubem Sędłakiem (wszyscy BCK).

- Reklama -

W kategorii dziewczęta do lat 14 triumfowała Julia Rutkowski, przed Katarzyną Sudoł (obie BCK) i Samantą Portka (Tereszpol-Kukiełki), a wśród chłopców Jakub Rutkowski (BCK).

W turnieju do lat 10 zdecydowane zwycięstwo odniósł niezawodny Cezary Kraczek (BCK) z dorobkiem 7 pkt. (100 proc.) przed Michałem Wójcikiem (Zaklików) – 6 pkt., Franciszkiem Dziduchem (BCK) – 4,5 pkt., Jakubem Strzałką – 4 pkt., Karolem Cielicą i Krzysztofem Sikorskim (wszyscy Tereszpol-Kukiełki) oraz Michałem Żukowskim (BCK) wszyscy trzej po 3,5 pkt.

Jedyną dziewczynką była Milena Dochojda (Gózd Lipiński), która uzyskała 2,5 pkt. Zwycięzcy otrzymali puchary, a za miejsca 1-4 były nagrody rzeczowe. Ponadto wszyscy otrzymali pamiątkowe medale i dyplomy oraz czekoladowe szachy, które otrzymało jeszcze sześciu nastolatków z turnieju głównego.

Pozostałe nagrody – grupa open:

I miejsce – 300 zł + puchar, II – 150 zł, III – 100 zł. W kategoriach najlepszej kobiety, najlepszego juniora i seniora Biłgorajszczyzny nagrody pieniężne po 100 zł otrzymali: Julia Rutkowski, Mateusz Łoziński i Albin Jaworski. Po nagrodach pieniężnych ośmiu kolejnych zawodników otrzymało nagrody rzeczowe. W pozostałych kategoriach wiekowych nagrody rzeczowe i medale otrzymali zawodnicy, którzy zajęli miejsca 1-3, a zdobywcy pierwszych miejsc (dziewczęta i chłopcy oddzielenie) otrzymali puchary.

Nagrody rzeczowe, puchary i pamiątkowe medale zostały ufundowane przez Urząd Miasta Biłgoraj i Biłgorajskie Centrum Kultury. Nagrody pieniężne pochodziły w całości z wpisowego i od indywidualnych darczyńców: Antoniego Knapa (bratanka patrona imprezy) – właściciela stacji naprawy samochodów, Biłgoraj ul. Lubelska 38, Zbigniewa Pińczyńskiego (Transpin) – firma transportowo-drogowa oraz Doroty i Artura Polarów (Zakłady Optyczne). Składam serdeczne podziękowania sponsorom i tym wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania i sprawnego przeprowadzenia turnieju. Otwarcia i podsumowania imprezy oraz wręczenia nagród dokonał sekretarz miasta Bogdan Kowalik, a zawody prowadził i sędziował Artur Kimak.

Albin Jaworski

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.