- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Cena porzeczki poniżej opłacalności

4 lipca AGROunia ogłosiła alert cenowy dla gminy Tarnogród. Spowodowany jest on zbyt niską ceną porzeczki czarnej. Za kilogram rolnicy otrzymują w skupie otrzymują 50 groszy.

– Jako rolnik sprzedawałem porzeczkę za jedyne 80 gr. Owoce z gospodarstw ekologicznych kosztowały niewiele więcej bo 1 zł za kilogram. To straszne, bo wiem, że cena po moich zbiorach jeszcze spadała – żali się rolnik z gminy Tarnogród, plantator owoców miękkich.

AGROunia to nowy ruch rolniczy o charakterze społeczno-politycznym, na czele którego stoi Michał Kołodziejczyk. Jednoczy on rolników różnych branż, by umożliwić im wspólne działanie na rzecz polskiej wsi. To właśnie ta organizacja zareagowała na cenę porzeczki w skupach w gminie Tarnogród, która wynosi 50 groszy. – Z powodu suszy plony w tym roku są mniejsze nawet o połowę w porównaniu do wcześniejszych lat. Z hektara jestem w stanie zebrać tylko od 3 do 4 ton porzeczkiWe wcześniejszych latach było to 10 ton. Ze względu na tak niskie plony cena powinna być wyższa niż w latach ubiegłych  wypowiada się w programie Agrobiznes plantator porzeczki Jan Dąbrowski. Wymieniona została również cena owoców, która w skupie powinna wynosić minimum 1,20 zł za kilogram, choć rolnicy chcieliby co najmniej 2,00 zł.

- Reklama -

Prawie tydzień temu resort rolnictwa opublikował projekt umowy kontraktacyjnej wraz z przedziałami cenowymi na sezon 2019 dla owoców miękkich. Resort zaproponował następujące przedziały cenowe na sezon 2019: porzeczka do mrożenia – 1,50 do 3,00 zł za kg; porzeczka na koncentrat – 1,25 do 2,50 zł za kg. – Nie są to wiążące stawki urzędowe, a propozycje cen rekomendowane przez resort w oparciu o opinię ekspertów w zakresie ekonomiki rolnictwa – mówiła Małgorzata Książyk z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Ceny czarnej porzeczki w skupach gminy Tarnogród są niższe prawie o połowę od zaproponowanych przez resort rolnictwa.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.