Lokuj w przyszłość

- Reklama -

Będą zmiany okręgach wyborczych

Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu, podjęto uchwałę o zmianie okręgów wyborczych. Zmiany dotyczą mieszkańców gmin Biszcza, Potok Górny i Tarnogród, Księżpol, Łukowa i Obsza. – Rachunek musi się zgadzać – komentuje starosta Kazimierz Paterak.

Wybory samorządowe już 21października. Komisarz wyborczy w Zamościu sugerował Radzie Powiatu, aby zmieniła granice okręgów wyborczych. Zmiany dotyczą okręgu w skład którego wchodziła gmina Biszcza, Potok Górny i Tarnogród oraz okręgu z gminami Łukowa, Obsza, Księżpol. W pierwszym okręgu dotychczas wybieranych było czterech radnych, w drugim trzech. Teraz to się zmieni. Wszystko przez liczbę mieszkańców zamieszkujących na terenie gminy Tarnogród i Księżpol.

Okazało w okręgu nr 6 (gminy Łukowa, Obsza, Księżpol) przekroczona została norma przedstawicielstwa. Według obliczeń, ten okręg w powiecie powinno reprezentować czterech, a nie trzech radnych. Z tak dokonanej analizy danych wynika jednoznacznie, że niemożliwym jest dodanie kolejnego mandatu okręgowi wyborczemu nr 6, bowiem wojewoda lubelski ustalił liczbę mandatów w powiecie biłgorajskim na liczbę 23. Z normy przedstawicielstwa w poszczególnych okręgach wynika, że każdy okręg poza okręgiem nr 6 ma przydzieloną prawidłową liczbę mandatów. W takiej sytuacji koniecznym staje się ustalenie przez Radę Powiatu w Biłgoraju nowego zgodnego z prawem podziału powiatu na okręgi wyborcze.

- Reklama -

W 2018 roku w porównaniu do roku 2014 zmniejszyła się liczba mieszkańców powiatu o 1681 osób. W gminach Obsza, Łukowa, Tarnogród i Potok Górny zmniejszyła się liczba mieszkańców, a  w gminie Księżpol liczba  zwiększyła się. W 2014 roku jeden radny reprezentował 4 556 wyborców, obecnie reprezentuje 4 483 osób – tłumaczył podczas sesji starosta Kazimierz Paterak. Dodał, że sprawa ta była konsultowana z poprzednim komisarzem wyborczym. Sugerował on, mając na uwadze niewielkie różnice, aby zmian nie dokonywać. Obecna komisarz jest nieugięta. – Rachuba musi się zgadzać. Wskaźniki liczbowe po zmianach są w porządku. Zyskuje okręg z gminą Księżpol, gdzie wybranych będzie 4 radnych, a traci okręg z gminą Tarnogród, gdzie wybierzemy 3 radnych – podkreślał starosta. Kazimierz Paterak wyjaśnił, że rada jest zobowiązana do stosowania granic okręgów do obowiązujący przepisów.

Tak więc, radni podjęli uchwałę w sprawie podziału powiatu biłgorajskiego na okręgi wyborcze. W myśl uchwały dołączyli gminę Księżpol do gmin Biszcza i Potok Górny natomiast Tarnogród będzie teraz w okręgu wyborczym z gminą Łukowa i Obsza.

Przypomnijmy, że w zmienianym okręgu nr 6 (gminy Łukowa, Obsza, Księżpol) mandat zdobyli: Kazimierz Paterak (PSL), Jarosław Piskorski (PSL) i Stanisław Rymarz (Biłgorajszczyzna). Dwóch ostatnich radnych pochodzi z gminy Księżpol. Natomiast w okręgu nr 4 (gminy Biszcza, Potok Górny i Tarnogród) mandat zdobyli: Marian Tokarski (PSL), Józef Borowiec (PiS), Jan Dudek (Prawica Biłgorajska) i Jarosław Lipiec (Biłgorajszczyzna). Trzech ostatnich to mieszkańcy gminy Potok Górny.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.