Autodrom podzielony

Sprawa ciągnęła się osiem lat i w końcu stała się ostateczna. Ponad 10-hektarowa działka autodromu została podzielona. Jej część przeszła w ręce prywatnych właścicieli.

Z dniem 6 lipca 2018 roku działka o powierzchni 1,24 ha, leżąca na terenie biłgorajskiego autodromu, stała się własnością osób fizycznych. Wyodrębniono ją z ponad 10-hektarowej działki, zajmowanej do tej pory przez obiekt. Jak to się stało?

Sprawa sięga jeszcze 1977 roku, kiedy to na podstawie decyzji naczelnika miasta Biłgoraj o wywłaszczeniu nieruchomości i odszkodowaniu przejęte zostały na rzecz Skarbu Państwa  nieruchomości położone w Biłgoraju, z przeznaczeniem na budowę toru kartingowego wraz z  autodromem dla potrzeb Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Biłgoraju. Gdy w latach 70. ub. wieku przy ul. Motorowej w Biłgoraju powstawał autodrom, teren należał do prywatnych osób, które zostały wywłaszczone i otrzymały stosowne odszkodowania. Ale po jakimś czasie wyszło na jaw, że ówczesny samorząd nie dopełnił wszystkich formalności.

Zauważyli to spadkobiercy jednego z byłych właścicieli ponad hektarowego terenu, którzy przed sądem przez kilka lat dochodzili praw do tej działki.

W 2010 roku minister infrastruktury stwierdził  nieważność decyzji naczelnika miasta Biłgoraj dotyczącej części wywłaszczonych za odszkodowaniem nieruchomości. Powiat biłgorajski reprezentowany przez Zarząd Powiatu w Biłgoraju kierował kilkakrotnie do Ministerstwa wnioski o stwierdzenie nieważności decyzji ministra infrastruktury, lecz ten odmówił i decyzja została utrzymana w mocy.

Na decyzję ministra infrastruktury i budownictwa z dnia 14.07.2016 r. Zarząd Powiatu w Biłgoraju złożył także skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ale ten skargę odrzucił, a wniesione zażalenie do Naczelnego Sądu Administracyjnego w przedmiocie odrzucenia skargi na decyzję ministra infrastruktury i budownictwa zostało oddalone. Powiat wystąpił do prokuratora generalnego, lecz i tu stwierdzono brak podstaw do wniesienia sprzeciwu od kwestionowanej decyzji ministra infrastruktury i budownictwa.

Na biłgorajskim autodromie nadal odbywają się egzaminy na prawo jazdy, ale część terenu została wydzielona i odgrodzona od reszty placu. Władze samorządowe zapewniają, że nie ma to wpływu na funkcjonowanie zarówno filii WORD-u, jak i całego kompleksu. – Pozostała  nieruchomość o powierzchni 9,4015 ha stanowi własność powiatu i oddana została w trwały zarząd na rzecz Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju z przeznaczeniem na cele oświatowe. Przekazany teren jest wystarczający do prowadzenia zadań statutowych szkoły – informuje Anna Król, podinspektor w wydziale OR Starostwa Powiatowego.

 

- Reklama -

1 komentarz
  1. adam mówi

    word wordem ale czy tor na tym ucierpiał?

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.