- Reklama -

- Reklama -

Wybitna himalaistka zdobyła Józefów

"Marzenia się nie spełniają. Marzenia trzeba spełniać". To jedno z kilku przesłań spotkania z himalaistką Moniką Witkowską, które w poniedziałek 21 listopada odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Józefowie. W ten sposób miejscowa książnica zakończyła realizację projektu w ramach obchodów Roku Wandy Rutkiewicz, dofinansowanego przez ministerstwo kultury.

- Reklama -

Wszyscy z zaciekawieniem słuchali opowieści nie tylko o górach, ale również innych pasjach Moniki Witkowskiej, która jest też podróżniczką, żeglarką, dziennikarką i przewodniczką wypraw trekkingowych. Bohaterka spotkania ma na koncie 4 ośmiotysięczniki i Koronę Ziemi. Jako żeglarka m.in. dwukrotnie opłynęła Przylądek Horn nazywany „żeglarskim Everestem” oraz przepłynęła między Grenlandią i Alaska, a podczas swoich podróży odwiedziła ponad 180 krajów świata.

Na spotkaniu w Józefowie Monika Witkowska dzieliła się m.in. swoimi doświadczeniami związanymi ze zdobyciem Mont Everestu. – Mówiła o przygotowaniach do wyprawy, życiu w obozie, trudnościach technicznych i niebezpieczeństwach. Młodzież pytała na przykład o to w jakim wieku zdecydowała się na zdobycie pierwszego szczytu i która góra była dla niej najtrudniejsza. Z kolei Monika Witkowska przygotowała krótki quiz wiedzy o ośmiotysięcznikach i Wandzie Rutkiewicz, w którym nagrodą były pocztówki z autografem spod K2 – relacjonuje w rozmowie z Informacyjną Agencją Samorządową dyrektor MBP w Józefowie Elżbieta Jamroz.

Na zakończenie uczestnicy spotkania mogli kupić książki z autografami autorki m.in. o żeglarstwie i ośmiotysięcznikach, w tym o Broad Peak. – Monika Witkowska okazała się osobą pełną energii i pasji, i do szukania swoich pasji zachęcała także słuchaczy. Młodym uczestnikom życzyła, by żyli tak, aby nie mieli czasu na Facebook’a – dodaje dyrektor Jamroz.

- Reklama -

Poniedziałkowe spotkanie było ostatnim elementem projektu, który rozpoczął się w czerwcu grą terenową pod nazwą „Na dachu świata”. Potem, w ramach obchodów Roku Wandy Rutkiewicz, biblioteka w Józefowie zorganizowała cykl warsztatów, spotkań i wystaw, piknik integracyjny i konkurs literacko-plastyczny „Najpiękniejsza podróż w moim życiu”.

Projekt „Góra nad górami. O Rutkiewicz w bibliotece” był finansowany ze środków Funduszu Promocji Kultury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Promocja czytelnictwa”, które biblioteka w Józefowie pozyskała za pośrednictwem Instytutu Książki.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.