Moto Tech

- Reklama -

Wspólne ćwiczenia terytorialsów, straży i policji

Pożar kościoła, zagrożenie powodziowe, ewakuacja ludności, akcja poszukiwawcza.To scenariusz szkolenia zgrywającego dla żołnierzy WOT i służb ratowniczychz powiatu biłgorajskiego. W Dąbrowie koło Aleksandrowa i w Górecku Kościelnym odbyły się wspólne ćwiczenia żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, strażaków i policji.


W dniach 13-14 czerwca br. w gminie Aleksandrów i Józefów w powiecie biłgorajskim odbyły się ćwiczenia zgrywające dla służb ratowniczych w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego „Dąbrowa 2018”. Wzięło w nich udział blisko 100 żołnierzy OT z 25 Batalionu Lekkiej Piechoty w Zamościu. Organizatorem przedsięwzięcia była Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Biłgoraju.

– Scenariusz szkolenia zakładał kilka sytuacji kryzysowych: pożar zabytkowego kościoła w Górecku Kościelnym, wielu poszkodowanych, zaginięcie osób w obszarze leśnym, uszkodzenie zapory i zagrożenie powodziowe pobliskiej miejscowości – informuje kpt. Damian Stanula,  oficer prasowy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Podczas ćwiczeń manewrowych żołnierze doskonalili umiejętności współdziałania

z innymi służbami ratowniczymi, udzielania pierwszej pomocy medycznej podczas zdarzeń masowych, prowadzenie działań poszukiwawczych, zabezpieczania terenu, ewakuację prewencyjną. Równolegle na Polanie Dąbrowa w gminie Aleksandrów, na specjalnie przygotowanych stanowiskach szkoleniowych ćwiczono, m.in. budowę wałów przeciwpowodziowych, prowadzenie działań ratowniczych z użyciem specjalistycznego sprzętu, przyjmowanie i zabezpieczanie lądowiska dla lotniczego pogotowia ratunkowego.

Udział żołnierzy TSW w tego typu ćwiczeniach jest bardzo ważną częścią systemu szkolenia Terytorialsów. Ich głównym celem jest przygotowanie żołnierzy do wykonywania swojej podstawowej misji, jaką jest pomoc i wsparcie lokalnych społeczności w czasie klęsk żywiołowych i katastrof. Wspólne ćwiczenia to okazja do wymiany doświadczeń i możliwość „podpatrzenia” nowych, wartościowych rozwiązań, które będzie można wykorzystać

w konkretnych misjach i zadaniach. Szkolenia zgrywające służb ratowniczych, to nie tylko budowanie kompetencji, ale również relacji zaufania i przygotowanie gruntu pod przyszłe współdziałanie w sytuacjach kryzysowych.

W szkoleniu zgrywającym KSRG „Dąbrowa 2018” wzięli udział: Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Biłgoraju – organizator, jednostki OSP z KSRG powiatu biłgorajskiego, Wojska Obrony Terytorialnej, Komenda Powiatowa Policji, Nadleśnictwo Józefów, przedstawiciele powiatowego i gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz aplikacyjnie: Pogotowie Ratunkowe, Pogotowie Wodociągowe i Energetyczne, Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego, Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Zobacz zdjęcia i film z ćwiczeń żołnierzy WOT.

 

- Reklama -

2 Komentarze
  1. Obywatel - ka mówi

    Brawo Terytorialsi!!! Konkretna umiejętność – czyli współpraca ze służbami na rzecz obywatela!!!

  2. Ozon mówi

    Brawo nareszcie coś się zaczyna dziać, wspaniała sprawa współpraca kilku róznych formacji ze sobą, obserwowałem trochę tych działań, wyszło na 4 z plusem w.g mnie a jak było naprawdę to dowódcy ocenili bo wszystkiego nie widziałem

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.