przedszkola Biłgoraj

- Reklama -

- Reklama -

W Obszy podwyżka jest nieunikniona

Rada Gminy Obsza uchwaliła nowe stawki podatków lokalnych na 2024 rok. Większość będzie nieco wyższa niż w tym roku, ale niższa od poziomu inflacji: - Podwyżka jest nieunikniona - mówi wójt gminy, Andrzej Placek.

- Reklama -

Kolejny rok z rzędu radni postanowili, że podatki – rolny i leśny – będą naliczane od kwot podanych przez Główny Urząd Statystyczny. Na przykład stawka podatku rolnego będzie naliczana od kwoty 89 złotych 63 groszy za kwintal żyta i będzie wynosić 224 złote 7 groszy za hektar przeliczeniowy.

– Ze względu na rosnące wydatki bieżące i konieczność zabezpieczenia w budżecie środków na wkład własny w inwestycje podwyżka jest nieunikniona, ale kolejny rok staramy się by była jak najmniej odczuwalna dla naszych mieszkańców. Wychodzimy z założenia, że lepiej podnosić stawki nieznacznie, ale systematycznie, a nie obciążać domowych budżetów drastycznymi podwyżkami – tłumaczy wójt gminy Obsza Andrzej Placek.

Jednocześnie przypomina, że w przypadku podatku rolnego, w rzeczywistości znaczna część mieszkańców płaci niższą stawkę, ponieważ korzysta ze zwolnień albo z ulg ze względu na inwestycje rolnicze, w tym instalacje fotowoltaiczne lub zakup ziemi rolniczej. – Na ponad 1000 gospodarstw w takiej sytuacji jest prawie 300, które nie płacą tego podatku wcale albo płacą w niewielkiej części nawet przez 15 lat – dodaje wójt.

Podatki od nieruchomości i środków transportowych w przyszłym roku będą wyższe średnio od 8 do 10 procent. Na przykład podatek od budynków związanych z działalnością gospodarczą będzie wynosić 21 złotych 51 groszy, zamiast obecnych 19 złotych 55 groszy. Stawka podatku od gruntów, związanych z działalnością rolniczą została ustalona na złotówkę 14 groszy, przy obecnej stawce na poziomie złotówki 4 groszy, a podatek od pozostałych gruntów został podwyższony z 3 złotych 81 groszy na 4 złote 19 groszy za metr kwadratowy.

- Reklama -

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.