- Reklama -

- Reklama -

Uwaga, podrabiany alkohol zabija na Ukrainie!

„W związku z zaistniałymi przypadkami zatrucia i śmierci po spożyciu podrobionego alkoholu, jakie miały miejsce w ostatnich dniach na terytorium Ukrainy, Służba Celna przestrzega przed nabywaniem wszelkich wyrobów zawierających alkohol, pochodzących z niewiadomych źródeł, szczególnie oferowanych do sprzedaży na miejskich bazarach i targowiskach oraz innych miejscach niż legalne placówki handlowe” – taki komunikat przedstawiła w ostatnich dniach Służba Celna. Według dotychczasowych prac Służby Celnej oraz innych służb, potwierdza się, że nielegalny alkohol sprzedawany jest głównie w butelkach plastikowych (zwyczajowo wykorzystywanych, jako opakowania jednostkowe oleju spożywczego), ale i w butelkach szklanych po wódkach różnych marek polskich i zagranicznych. Opakowania zwykle nie posiadają zabezpieczeń w postaci banderol akcyzowych.

Na Ukrainie z powodu zatrutej wódki zmarło już ponad 40 osób. Z informacji jakie podaje ukraińska służba sanitarno – epidemiologiczna wiadomo, że w różnych miejscowościach Obwodu Charkowskiego w ciągu jednego dnia zmarło 12 osób, a kilkanaście kolejnych trafiło do szpitala. Informacje o otruciu nadeszły m.in. z Osimowki, gdzie było najwięcej ofiar, a także z samego Charkowa, z Iwanczukowki, Kutuzowki i Warwarowki. Trucizna jest wyjątkowo podstępna – umierają kolejni hospitalizowani. Na przykład w rejonie wołczańskim z 10-ciu osób, które trafiły do szpitala zmarło już 8. Niektóre objawy, m.in. utrata wzroku wskazują, że może to być „tradycyjny” metylak udający legalny alkohol, jednak na razie badania tego nie potwierdziły. Wiadomo już, że wszystkie ofiary kupiły zatrutą wódkę w zwykłych lokalnych sklepach. 

- Reklama -

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że nie chodzi wyłącznie o alkohol przemycany do naszego kraju zza wschodniej granicy. Nielegalne fabryki alkoholu powstają też w Polsce, a do produkcji używane są czasami podpałki do grilla albo inne substancje.

Służba Celna apeluje, aby o zauważeniu prób sprzedaży takich wyrobów należy niezwłocznie poinformować najbliższy urząd celny, komisariat policji lub posterunek Straży Granicznej. Telefon interwencyjny Służby Celnej: 800-060-000, e-mail: powiadom-clo@mofnet.gov.pl, Dyżurny Koordynator Izby Celnej w Białej Podlaskiej: tel. 83 344 97 17, Urząd Celny w Zamościu: tel. 84 696 60 00.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.