- Reklama -

Udziel pomocy w upał

Od kilku dni trwają już wakacje, jest to czas odpoczynku i relaksu na świeżym powietrzu. Temperatury sięgające trzydziestu kilku stopni Celsjusza stają się już normą a poszukiwanie cienia codziennym wyzwaniem. Lecz dla niektórych, słońce i wysoka temperatura są niebezpieczne. Oto kilka wskazówek, które mogą przydać się w nagłej sytuacji kiedy ktoś w pobliżu nas zasłabnie na słońcu.

Coraz częściej można zauważyć osoby które “ledwo stoją na nogach”. Więc gdy zauważymy kogoś takiego, należało by  sprawdzić czy wszystko z nim w porządku. Można dzięki temu, ocalić komuś zdrowie a niekiedy nawet życie i jednocześnie zostać bohaterem.  Recepta na to jest prosta, wystarczy zapamiętać kilka tych  oto wskazówek:

1.Widząc kogoś kto ledwo stoi na nogach nie przechodź obojętnie; wskaż ławkę w cieniu na której osoba może usiąść lub wyprowadź ją z dusznego pomieszczenia.

1.1.Jeśli usiądzie bez utraty przytomności: pochyl jej głowę poniżej wysokości kolan w pozycji siedzącej oraz zapewnij (jeśli to możliwe) wodę.

1.2 Jeśli straci przytomność: staraj się nie pozwolić aby upadła. Udrożnij drogi oddechowe odchylając głowę do tyłu oraz ewentualnie poluzowując ubranię.

- Reklama -

2.Jeśli jest nieprzytomna sprawdź czy oddycha.

2.1.Jeśli nie oddycha: wykonaj RKO (30 uciśnięć klatki piersiowej, 2 wdech. Pamiętaj jednak aby poszkodowany leżał na czymś twardym i równym. To ważne; kamienie oraz nierówności mogą doprowadzić do urazu kręgosłupa.) Również należy wezwać Pogotowie Ratunkowe i poczekać do jego przyjazdu nie zaprzestając reanimacji.

2.2.Jeśli oddycha: ułóż osobę na wznak i unieś nogi do góry powyżej wysokości głowy; zapewni to lepszy dopływ krwi do mózgu. Gdy osoba poczuje się lepiej i będzie chciała wstać, nie pozwól na to od razu. Należy ustawić ją do pozycji siedzącej oraz poczekać aż poczuje się dobrze. Jeżeli człowiek nie odzyska przytomności należy natychmiast wezwać Pogotowie Ratunkowe.

3. Możesz być z siebie dumny, właśnie komuś pomogłeś i jesteś prawdziwym BOHATEREM.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.