- Reklama -

- Reklama -

Uczniowie nagrali film o patronce szkoły

Zofia Krawiecka, wieloletnia nauczycielka i dyrektorka szkoły w Majdanie Starym, stała się inspiracją do filmu. Nagrali go członkowie Stowarzyszenia Aktywnych Mieszkańców Gminy Księżpol wspólnie z dziećmi i wnukami jej uczniów.

- Reklama -

Stowarzyszenie Aktywnych Mieszkańców Gminy Księżpol i jego partnerzy zakończyli realizację projektu „Być jak Krawiecka. Rola kobiet w odzyskaniu i odbudowie państwa”. Jego uroczyste podsumowanie odbyło się we wtorek 12 listopada w Szkole Podstawowej w Majdanie Starym i było połączone z premierą filmu o patronce.

Zofia Krawiecka była lokalną społeczniczką i nauczycielką, a w czasie wojny także więźniem Majdanka. Pracowała jako nauczycielka, ale udzielała się też jako pielęgniarka, prowadziła kursy kroju i szycia, kulinarne i pielęgniarskie. Była także jedną z założycielek jednostki strażackiej i Koła PCK. Wiele osób kojarzy postać patronki Szkoły Podstawowej w Majdanie Starym, ale wiedza o jej dokonaniach i roli w lokalnej społeczności nie jest powszechna. Dlatego członkowie stowarzyszenia, działającego przy Gminny Ośrodku Kultury w Księżpolu, postanowili przybliżyć tę postać i zachęcić mieszkańców do zdobywania nowych umiejętności.

W ramach projektu były organizowane szkolenia motywacyjne dla nauczycieli, warsztaty udzielania pierwszej pomocy, które poprowadzili druhowie z OSP w Majdanie Starym i w Księżpolu oraz warsztaty tworzenia ozdób z filcu. Autorzy projektu zorganizowali również wyjazd do Państwowego Muzeum na Majdanku. Realizacja wszystkich pomysłów, których koordynatorką była prezes Stowarzyszenia Aktywnych Mieszkańców Gminy Księżpol Marta Tatar, była współfinansowana ze środków programu „Koalicje dla Niepodległej”.

Na zakończenie działań uczestnicy projektu wspólnie opracowali koncepcję oraz nagrali krótki film o patronce szkoły. Wystąpili w nim m.in. uczniowie i rodzice, a rekwizyty wypożyczyli mieszkańcy okolicznych miejscowości. Na potrzeby filmu w profesjonalnym studio nagrano piosenkę, którą zaśpiewał prawie 40-osobowy chór pod kierunkiem Andrzeja Kusiaka. Słowa do piosenki ułożył wicedyrektor szkoły w Majdanie Starym Wincenty Szymanik. Pomieszczeń na potrzeby filmu użyczyła Dorota Wryszcz, a ostatnią scenę zarejestrowano przy grobie Zofii Krawieckiej, o który dbają uczniowie miejscowej szkoły.

- Reklama -

Główną rolę w filmie zagrała Renata Rak, mieszkanka Majdanu Starego. W filmie wystąpili także: Mikołaj Wryszcz, Wiktoria Kapica, Mikołaj Blicharz oraz siostry Gabrysia i Weronika Sularz.

Nie jest to film biograficzny, a raczej nasze wyobrażenia o tym, jak mogło wyglądać życie nauczycielki w tych ciężkich, powojennych czasach. Podczas kręcenia scen przeczytaliśmy na nowo życiorys patronki, staraliśmy się odtworzyć pomieszczenia, w których mieszkała i pracowała, pokazać te piękne majdańskie krajobrazy, w których się zakochała od czasu przyjazdu do pracy do tej miejscowości. Wykorzystaliśmy zdjęcia autentycznego listu, napisanego przez jednego z uczniów do swojej nauczycielki. Chociaż odtworzenie tych scen wymagało dużej pomysłowości i determinacji, realizacja filmu była wielką przygodą i wyzwaniem – mówią pomysłodawcy projektu.

Film po raz pierwszy przed szerszą publicznością zaprezentowany został w szkole, w której uczyła Zofia Krawiecka. Była ona także inicjatorką budowy „starej” części budynku. Wśród zgromadzonych na sali byli także uczniowie pani Zofii, ich dzieci i wnukowie. Sceny z filmu u wielu osób wywołały wzruszenie, niektórym łzy same cisnęły się do oczu.

Wzruszyłam się… W tym wszystkim jest najważniejsze to, że we współczesnym świecie Internetu, a w zasadzie milczenia, braku słowa, konwersacji międzyludzkiej, pokazaliście, że jest jeszcze coś innego, co może wiele nauczyć, poruszać serca, przywołać wspomnienia, okazać szacunek osobom, które kiedyś były cenione. Ludzie odchodzą, pamięć jest ulotna. Udało wam się zaszczepić w młodzieży wartości patriotyzmu, szacunku, a przede wszystkim pamięci o tych, co tworzyli podwaliny oświaty na tym terenie, gdzie panował największy ponad 60% analfabetyzm. I za to słowa uznania – to słowa, które wypowiedziała po obejrzeniu filmu jedna z uczestniczek spotkania.

Cały projekt pod nazwą „Być jak Krawiecka. Rola kobiet w odzyskaniu i odbudowie państwa” był współfinansowany ze środków programu „Koalicje dla Niepodległej”.

Film można obejrzeć w Internecie na kanale YouTube pod dresem: https://youtu.be/aM2L4PyzmIk.

 

- Reklama -

1 komentarz
  1. Ania mówi

    Jeśli jest „społeczniczką i nauczycielką” to dalej powinno być: „WIĘŹNIARKĄ”
    i nagrali w STUDIO

    Bardzo fajny projekt ale opisany został strasznie.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.