- Reklama -

Twoja krew jest nadal potrzebna

Koronawirus zmienia nasze nawyki. Nie oznacza to jednak, że powinien wpływać na zdrowie osób, które potrzebują krwi. Sytuacja w centrach krwiodawstwa jest dramatyczna, wobec tego pracownicy apelują do krwiodawców, aby decydowali się oddawać krew nawet w tak trudnym czasie jak pandemia koronawirusa.

Krew jest nieustannie potrzebna i nie zmieni tego żadna epidemia. Większość zabiegów, które mogą poczekać, została odwołana. Jednak są tysiące pacjentów po wypadkach, przeszczepach czy w trakcie leczenia chorób nowotworowych, którzy każdego dnia potrzebują krwi.

Wychodząc naprzeciw takim potrzebom, w niedzielę 26 kwietnia odbyła się terenowa akcja poboru krwi w Korchowie Pierwszym. Krew można było oddawać w Szkole Podstawowej w tej miejscowości. Akcja odbyła się z zachowaniem wszelkich norm bezpieczeństwa. Przed wejściem na teren akcji obowiązywała dezynfekcja rąk. Należało także zachować bezpieczną odległość od innych osób min. 2 metry. Dodatkowo wszystkim dawcom prowadzony był pomiar temperatury ciała.

Z powodu panującej pandemii koronawirusa krwiodawcy rezygnują z oddawania krwi. Najczęściej powodem jest obawa, czy są zdrowi oraz ryzyko przed odwiedzaniem tego typu placówek medycznych. Strach nie jest jednak dobrym doradcą, a oddawana w centrach krwiodawstwa krew jest bezcenna i potrzebna każdego dnia. Mieszkańcy Korchowa Pierwszego i okolic wykazali się odwagą i chętnie wzięli udział w niedzielnej zbiórce krwi. W sumie 42 osoby chciały oddać krew, a ostatecznie oddało 26. Dało to ponad 11 litrów krwi.

- Reklama -

– Dzisiejsza zbiórka krwi, wbrew takim oczekiwaniom, ponieważ jest ogólny przestrach spowodowany epidemią koronawirusa, cieszyła się powodzeniem. Jesteśmy bardzo mile zaskoczeni. Świadczy to o tym, że nasze społeczeństwo jest otwarte i chętne do pomagania drugiemu człowiekowi. Sami wiemy, że epidemia nie zwalnia nas z pomocy, wręcz przeciwnie, czujemy się bardziej zobowiązani, ponieważ ciągle ludzie giną w wypadkach, prowadzone są zabiegi operacyjne, są przetaczane jednostki krwi, także ta krew jest niezbędna. Jedyną możliwością pozyskania krwi jest po prostu człowiek, dobre serce i chęć niesienia pomocy innym – mówi Małgorzata Gromadzka, organizatorka zbiórek krwi w Korchowie Pierwszym.

Warto nadmienić, że w ostatnich tygodniach procedury uległy zmianom, a z każdym krwiodawcą przeprowadzany jest wywiad w celu wykrycia ewentualnego ryzyka zakażenia. Centra krwiodawstwa przygotowane są na to, aby zapewnić osobom oddającym krew maksimum komfortu i zadbać o ich bezpieczeństwo.

J.P.

- Reklama -

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.