- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Tarnogród zaprasza na dwudniowe uroczystości

18 i 19 grudnia 2021 roku w Tarnogrodzie będą miały miejsce regionalne uroczystości związane z 40. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Wydarzenie to odbędzie się pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Organizatorzy przygotowali bardzo bogaty i różnorodny program obchodów.

W sobotę od godziny 15.00 grupa rekonstrukcyjna przypomni mieszkańcom rzeczywistość stanu wojennego. O 16.00 zostanie przedstawiona inscenizacja wydarzeń, jakie rozgrywały się w grudniu 1981 r. w różnych miastach Polski i jakie miały miejsce 16 grudnia 1981 roku w Kopalni Węgla Kamiennego Wujek w Katowicach.
Kolejnym punktem programu będzie film „Autor nieznany” w reżyserii Wiesława Palucha, który zostanie wyświetlony o 17.00 w sali widowiskowej Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury. Po filmie zaplanowane jest spotkanie z twórcami. O 18.30 zaprosimy na koncert Norberta „Smoły” Smolińskiego pt. „Odważnym wszystkim pokłon niski…”, który zakończy sobotnią część uroczystości.
W niedzielę o 9.30 poczty sztandarowe zbiorą się na placu przed Tarnogrodzkim Ośrodkiem Kultury, skąd przejdą do kościoła pw. Przemienienia Pańskiego na Mszę św., po której nastąpi przemarsz na cmentarz parafialny i złożenie kwiatów na grobie śp. Józefa Krzysztofa Gizy – górnika poległego w kopalni „Wujek”. Około 12.00 w sali widowiskowej Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury zostanie zaprezentowany program patriotyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej im. Marii Curie-Skłodowskiej w Tarnogrodzie i gości. Po akademii zostaną wręczone nagrody laureatom Konkursu Wojewódzkiego na Projekt Logotypu Patriotycznego Związanego ze Stanem Wojennym objętego Honorowym Patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty. W czasie uroczystości będzie można obejrzeć wystawę ze zbiorów Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności pt. „Kopalnia strajkuje… Strajk i pacyfikacja kopalni WUJEK 13-16 grudnia 1981 r.” oraz ekspozycję pamiątek z okresu stanu wojennego.
W tym roku organizatorzy kładą szczególny nacisk na edukację młodego pokolenia. Oprócz atrakcyjnych dla nich form uczczenia rocznicy przygotowali pakiety edukacyjne zawierające m.in.: torbę i koszulkę patriotyczną ze zwycięskim logo konkursu, kartkę z opornikiem, notes stylizowany na zeszyt z czasów stanu wojennego, podkładkę pod komputer przypominającą kartkę żywnościową, wydawnictwa promujące Powiat Biłgorajski i publikacje ze Śląskiego Muzeum Wolności i Solidarności.
Partnerem wydarzenia 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce jest Samorząd Województwa Lubelskiego w ramach programu „Warto być Polakiem”, którego celem jest pielęgnowanie polskości i wartości patriotycznych przez mieszkańców województwa lubelskiego.
Organizacja regionalnych uroczystości 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego jest współfinansowana przez spółkę Lubelski Węgiel „Bogdanka”, spółkę wspierającą zrównoważony rozwój Lubelszczyzny.
Sponsorami wydarzeń patriotycznych związanych z 40. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego w Polsce są też PGE Dystrybucja SA, Powiat Biłgorajski i Gmina Tarnogród.
W organizacji wydarzeń patriotycznych wsparły nas Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” SA.
Partnerami wydarzenia są: Lubelski Kurator Oświaty, Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, Instytut Pamięci Narodowej.
Organizatorzy wydarzenia: NSZZ Solidarność Region Środkowo-Wschodni, Województwo Lubelskie, Powiat Biłgorajski, Tarnogrodzki Ośrodek Kultury, Tarnogrodzkie Towarzystwo Regionalne, Gmina Tarnogród.

- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.