- Reklama -

- Reklama -

Spore podwyżki opłat za śmieci

Ceny śmieci nieubłaganie idą w górę niemal w każdej gminie naszego powiatu. Z podwyżkami muszą liczyć się również mieszkańcy gminy Biłgoraj.

- Reklama -

W gminie Biłgoraj od nowego roku mieszkańców będą obowiązywały nowe stawki opłaty za odpady komunalne. Stawki poszybowały w górę o ponad 20%.

Radni ustalili, że opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi, odbieranymi od właścicieli
nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy, pobierana przez gminę Biłgoraj, będzie obliczana w oparciu o liczbę mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość. Mieszkańcy którzy segregują odpady zapłacą 16,50 zł miesięcznie od jednego mieszkańca. Ci, którzy tego nie robią – 35 zł miesięcznie.

Podczas obrad sesji Rady Gminy Biłgoraj radny Tomasz Brytan zwrócił uwagę, że kwota jest podnoszona tylko dla osób segregujących odpady. – Podnosimy cenę dla osób segregujących odpady o 22%. Dla niesegregujących nie podnosimy ani procenta. Konsekwentnie powinniśmy też podnieść cenę dla tych, którzy nie segregują – mówił.

- Reklama -

Skąd takie zapisy w uchwale? Wyjaśnień udzielił Dariusz Świerczyński, kierownik referatu gospodarki komunalnej. – Zgodnie z obowiązującymi przepisami nie ma możliwości, aby ktoś nie segregował odpadów. Wszyscy muszą segregować. Natomiast opłata za niesegregowanie odpadów dotyczy osób, które są ukarane. Takich kar na razie nie ma. Są upomnienia, rozmowy, kontrole. Nawet jeżeli podniesiemy kwotę, to skutków finansowych nie ma. Kiedyś mieszkaniec miał możliwość niesegregowania i płacenia więcej, teraz już nie. Wyboru nie ma, każdy musi segregować – dodał.

Przypomnijmy, że dotychczas mieszkańcy płacili 13,50 zł miesięcznie od jednego mieszkańca w przypadku zbierania odpadów w sposób selektywny, a gdy odpady nie są segregowane 35 zł.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

 

- Reklama -

1 komentarz
  1. John mówi

    Wszystkie posesje powinny miec kosze na niesegregowane smieci.Ich wielkosc powinna byc zalezna od wlasciciela posesji a co za tym idzie cena za kosz.Proste jak drut.Ludzie sami beda segregowac smieci na wyscigi by miec maly kosz i oplaty.Oplaty od osoby czy od pobrania wody to lipa chyba ze chodzi o dojenie spoleczenstwa.W to przeczkolaki nie dacza sie nabrac

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.