Teraz
+19°
Główna
Najnowsze
Logowanie
15:00
18:00
+16°
Znacie tę miejscowość? To nasza wieś ze średniowiecznym rodo...
Bitwa na mokradłach Lasu Ciosmańskiego
Nowa książka o Ziemi Biłgorajskiej. Napisał pochodzący z Bił...
Dawne zwyczaje w okresie karnawału. Znacie?
Kobiety w Powstaniu Styczniowym, czyli prawda skrzętnie ukry...
Rekonstruktorzy z Biłgoraja mają swoją chorągiew. Tak uczcil...
Dziedzictwo kulturowe i historyczne Puszczy Solskiej - Puszcza Solska jest jednym z największych kompleksów leśnych nie tylko w Polsce, ale i także w Europie. Te rozległe bory, które były niegdyś niedostępne, dawały schronienie wielu powstańcom i partyzantom – pisze historyk Michał Kańkowski z Biłgorajskiego Towarzystwa Regionalnego. (...)
Edward Jednacz – „hrabia” z biłgorajskiej elektrowni <p align="justify">Wzniesienie elektrowni miejskiej w Biłgoraju planowano przeprowadzić już w latach trzydziestych ubiegłego wieku, prawdopodobnie dokładnie w 1928 roku. Takie datowanie rozpoczęcia prac budowlanych jest nawet powszechne w różnych opracowaniach na ten temat. Zdziwi się jednak każdy s (...)
Kpt. rez. dr Leopold Guranowski, zapomniany żołnierz i lekarz ubogich Tytułowy społecznik i filantrop biłgorajski – kpt. rez. dr Leopold Władysław Guranowski – urodził się 20 września 1882 roku w Warce, jako syn Józefa Jakuba, sekretarza miejscowego Sądu Gminnego i Heleny Zofii z Siejanowskich, córki Naczelnika Poczty w Górze Kalwarii. (...)
Bohaterski nadleśniczy Józef Piekarczyk (1898-1941) Ów zupełnie nieznany młodszemu pokoleniu heros biłgorajski, tj. Józef Piekarczyk urodził się 5 marca 1898 roku w jednej z osad, leżących przy starym trakcie handlowym z Węgier do Krakowa, zwanym pierwotnie Szlakiem Bursztynowym, później zaś Królewskim, czy jak kto woli (...)